Pilates Yapan Bayanlar Dikkat!Pilates Yapan Bayanlar Dikkat!

Son zamanların popüler sporu olan pilates ne kadar yararlı? Peki pilates zararlı ise? İngiltere’de pilates yapan bir bayanın başına gelenler…

 Birçok faydası olduğu söylenen Pilates zararlıda olabilir dikkat!!! İngiltere’de yaşanan olayda pilates yapan bir  kadının  beyin sıvısının aktığı öğrenildi.

Bugüne kadar uzmanlar tarafından sağlıklı bir yaşam ve formda kalmak için önerilen pilates, İngiltere’de şaşırtıcı bir duruma yol açtı. Pilates yapan bir kadında gelişen rahatsızlık sonucu yapılan detaylı testler sonucunda, pilatesin genç kadının kafasındaki sıvının beyninden sızmasına neden olduğu belirlendi.

Londra’da gerçekleşen olayda; ismi açıklanmayan ve pilates derslerine başlayan genç bir kadın, derste yaptığı bir hareketten sonra kafasında nedenini bilmediği bir ağrı hissetti. Ağrı dersten sonra da devam etti. Dersleri bırakmayan ve ağrıları giderek kötüleşmeye başlayan 42 yaşındaki kadına, doktor tarafından boyun kaslarının fazla zorlandığı söylenerek ilk önce kas gevşetici ve ağrı kesici verildi. Ayrıca, birkaç seans fizyoterapi de gördü.

Ağrıları dinmeyen kadının London Kings College‘a başvurmasının ardından yapılan daha detaylı bir dizi test sonucunda, beyni koruyan sıvısının omurgadan dışarı sızdığı öğrenildi. MR sonuçlarını inceleyen doktorlar, pilates hareketleri sonrasında bazen serebrospinal sıvıda böyle sızıntılar olabileceğini ve bunun çok tehlikeli olduğunu belirtti. Pilates nedeniyle böyle bir sağlık sorunu yaşayan hasta literatüre girdi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir