Kış Mevsiminde Cildi Nasıl Korumalı?Kış Mevsiminde Cildi Nasıl Korumalı - www.viphanimlar.com

Kışın soğuk havanın tesiri ile cildimizde nem azalır ve  kurur. Peki  ne yapmak gerekir? Kışın cildimizde oluşan bu sorunları nasıl yeneceğiz?

Nem, cildinizin harika görünmesini sağlamada bir rol oynar, ancak sürekli soğuğa maruz kalmak kuru, çatlak ve gergin cilde neden olur. Ciltteki kuruluk gerginlik hissi, pullanma, kaşıntı gibi sorunlara sebep olur.

Çoğu zaman iç mekanda  kalsanız bile, cildiniz yeterince nem almaz. O zaman kışın cildinize nasıl bakacaksınız?

Kış Mevsiminde Cildimizi Nasıl Korumalıyız?

Kış mevsiminde ciltte oluşacak sorunlara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir. Ani hava değişimleri ile soğuk hava, rüzgar, yağmur gibi etkenlere karşı cildi korumak ve güçlendirmek gerekmektedir.

Kış  Mevsiminde Sağlıklı Bir Cilt İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenmeye Dikkat!

Fıstık, fındık, ceviz, kuru üzüm, havuç, balık gibi cilt kuruluğunu önleyen besinler tüketmenin yanı sıra, yaşlanmayı önleyici A, E, C vitaminlerini içeren yeşil sebze ve meyvelerle beslenilmeli.

Karoten, biotin gibi bazı vitamin ve mineral takviyeleri ile antioksidanların ve Omega-3 ile Omega-6 içeren destekler hekim kontrolünde kullanıldığında oldukça faydalı olmaktadır.

Sigara, alkol, kırmızı et, rafine şeker, doymuş yağlar, saf karbonhidratlar ve fast food türü yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Sıvı Tüketimine Dikkat Edilmeli.

Kışın güzel cilde sahip olamak istiyorsanız, cildinizi neyle besleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Hidrasyon (sıvı alımı) cildi parlatmak için anahtardır. Günlük su tüketimini artırmak ve  su içeriği yüksek gıdalardan yemek daha iyi bir şekilde cildi nemlendirecektir. Meyveler ve sebzeler vücudunuzun suyla beslenmesini sağlar. Cildinizi içten dışa nemli tutmak için bu önemlidir.

Banyodan Sonra Nemlendirin.

Kış aylarında cildinizi günlük olarak nemlendiğinden emin olmanız gerekir. Cildinizin daha fazla nem emmesini istiyorsanız, banyodan sonra en sevdiğiniz krem, losyon veya serumu uygulamalısınız. Cildiniz nemliyken losyon uygulamak, cildinize daha fazla destek olacaktır.

Yatak Odanızda Nemlendirici Kullanın.

Daha önce de belirtildiği gibi, dışarıda mı yoksa evde mi kaldığınızdan bağımsız olarak, cildiniz genellikle ihtiyaç duyduğu nemden etkilenir. Kışın cildinizi canlandırmak istiyorsanız, bir nemlendirici cildinizin emmesi için havaya nem ekler. Yatak odanıza bir tane yerleştirin, böylece cildiniz uyurken doğru nemi alır.

Uygun Kıyafetler Giyin.

Kışın cildinizi  korumaya yardımcı olacak bir başka ipucu da uygun kıyafetler giymektir. Cildinizin sert rüzgâra maruz kalmasını en aza indirgemek için şapka, eşarp, ceket ve benzerlerini giyin. Bu  sizi  sıcak tutacak, aynı zamanda cildin kurumasını da önleyecektir.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Yüz Maskeleri

Doğal Yüz Maskeleri Kullanın.

Kışın kuru cilt sadece cildinizin donuk görünmesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda bakmak gerçekten hoş olmayan pul pul dökülmeye meyillidir. Cilt bakım ürünlerinin kullanılması, kimyasal maddelerle de yüklü oldukları için gerçekten yardımcı olmayabilir, ancak iyi haber, cildinizi beslemek ve nemlendirmek için kendi yüz maskelerinizi oluşturabilirsiniz. Kullanabileceğiniz DIY yüz maskeleri arasında bal,  avokado ve hatta bir de yoğurt var.

Güneş Kremi Kullanmayı Unutmayın.

Sırf havanın biraz soğuk olması, güneş olmadığı anlamına gelmez. Güneş hala orada ve cildinize ışık yansıtan kar nedeniyle cildinizi de daha fazla zarar veriyor. Bununla mücadele etmenin en iyi yolu güneş koruyuculu kremler  kullanmaktır.

Günlük Nemlendirici Kullanmayı İhmal Etmeyin.

Özellikle soğuğun etkisiyle oluşan nem kaybı, kuruluğa bağlı ince kılcal damarlarda belirginleşme, mat, kuru ve gergin cilt görünümü gibi sorunların çözümü için cildin yapısına uygun doktor önerisiyle günlük bakım ürünleri kullanılmalı. Cildimizin ancak yapısına uygun ürünlerle nemlendirilmesi ile olumsuz dış faktörlerin cilt altına ulaşılması engellenir. Bu nedenle kışın nemlendirici kullanımı çok önemlidir. Soya, yeşil çay, yenileyici maske, vitaminli meyve maskesi, antioksidan maskeler ve nem maskeleri cildin ihtiyacını ciddi oranda karşılamaktadır.

 

Kuru ciltler için yararlı linkler… 

Kışın Cildi Nemlendirmenin Önemi

Cansız Ve Kuru Ciltler İçin Sütlü 3 Maske Tarifi

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Yüz Maskeleri

Sağlıklı Bir Cilt İçin 7 Doğal Nemlendirici

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Süt Maskeleri

Ev Yapımı Doğal Nemlendirici Krem Nasıl Hazırlanır?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir