Kış Mevsiminde Cildi Nasıl Korumalı?Kış Mevsiminde Cildi Nasıl Korumalı?

Kışın cildimizde nem azalır ve  kurur. Ciltteki kuruluk gerginlik hissi, pullanma, kaşıntı gibi sorunlara sebep olur. Peki  ne yapmak gerekir? Cildimizde oluşan bu sorunları nasıl yeneceğiz?

 Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi, Kaliteli Yaşam Polikliniği Direktörü Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, kış  mevsiminde cildimizi nasıl koruyacağımızı anlattı….

Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi, Kaliteli Yaşam Polikliniği Direktörü Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, kış mevsiminde ciltte oluşacak sorunlara karşı dikkat edilmesi gerektiğini ve cilt bakımı ve tedavileri için,  bulunduğumuz günlerin çok önemli olduğunu vurguladı.

Dr. Savaş, ani hava değişimleri ile soğuk hava, rüzgar, yağmur gibi etkenlere karşı cildi korumak ve güçlendirmek gerektiğini ifade etti.

Sağlıklı Bir Cilt Ve Saçlar İçin Beslenmeye Dikkat!

 Sağlıklı bir cilt ve saçlar için, sağlıklı yaşamak ve sağlıklı beslenmek gerektiğini belirten Savaş,

“Günlük su tüketimini artırmak, fıstık, fındık, ceviz, kuru üzüm, havuç, balık gibi cilt kuruluğunu önleyen besinler tüketmenin yanı sıra, yaşlanmayı önleyici A, E, C vitaminlerini içeren yeşil sebze ve meyvelerle beslenilmeli” dedi.

Sigara, alkol, kırmızı et, rafine şeker, doymuş yağlar, saf karbonhidratlar ve fast food türü yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini söyleyen Savaş;

“Karoten, biotin gibi bazı vitamin ve mineral takviyeleri ile antioksidanların ve Omega-3 ile Omega-6 içeren destekler hekim kontrolünde kullanıldığında oldukça faydalı olduğu görülmektedir. Özellikle soğuğun etkisiyle oluşan nem kaybı, kuruluğa bağlı ince kılcal damarlarda belirginleşme, mat, kuru ve gergin cilt görünümü gibi sorunların çözümü için cildin yapısına uygun doktor önerisiyle günlük bakım ürünleri kullanılmalı. Bariyer görevi yapan cildimizin ancak yapısına uygun ürünlerle nemlendirilmesi ile olumsuz dış faktörlerin cilt altına ulaşılması engellenir. Bu nedenle kışın nemlendirici kullanımı çok önemlidir. Soya, yeşil çay, yenileyici maske, vitaminli meyve maskesi, antioksidan maskeler ve nem maskeleri cildin ihtiyacını ciddi oranda karşılamaktadır” dedi.

Güneş Koruyuculu Kremler 

Sayfa: 1 2


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir