Hamilelikte Diyabet Testi Yapılmalı MıHamilelikte Diyabet Testi Yapılmalı Mı

 Hamilelik döneminde yapılması şart testlerden biri de Diyabet Testi….

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Kemal Tuzcu hamilelikte diyabet testinin önemine anlattı…

Prof. Dr. Alparslan Kemal Tuzcu;  hem kendi hem de bebeklerinin sağlığını düşünen anne adaylarının mutlaka diyabet testi yaptırması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Tuzcu;  yaptığı açıklamada, tüm dünyada şeker tarama  testlerinin gebelere önerildiğini ifade ederek, gebelik şekerinin doğumla ortadan kalkan geçici bir şeker hastalığı  şekli olduğunu, bunun diyabete yatkın olan bireylerde daha sık  görüldüğünü dile getirdi.

“Ölüme yol açabilir”  

Tuzcu, gebelik diyabetinin çoğunlukla diyetle kolayca kontrol altına  alınabildiğini, ihtiyaç duyulması halinde insülin kullanıldığına dikkati çekerek,  şunları kaydetti:

“Düzenli takip ile kolayca tedavi edilebilen bu hastalık tedavi  edilmediğinde anne ve bebek sağlığı için ciddi problemlere ve bebekte kalıcı  sakatlıklara yol açıyor. Genelde 24-28 haftalık gebeliklerde şeker taraması  yapılır. Diyabet için yüksek risk taşıyan kişilerde daha erken gebelik  haftalarında bu test önerilir. Diyabetli annenin bebeğinde doğumdan sonra sık  görülen kan şekeri düşüklüğü dikkatten kaçtığında ölüme yol açabilmektedir.  Kalpte gelişim kusurları, akciğerlerin doğumda tam gelişmemesi, sarılık,  kasılmalar, iri bebeğe bağlı olarak doğumda kemik kırıkları, kas, sinir  yaralanmaları oluşabilmektedir.”

Gebelikte şeker testi olmazsa olmaz” diyen Tuzcu, hem kendi hem de  bebeğinin sağlığını düşünen gebelerin mutlaka şeker testi yaptırması gerektiği  uyarısında bulundu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir