Çocuk Uyumuyorsa Sebebi Ebeveynler Olabilir.Çocuk Uyumuyorsa  Sebebi Ebeveynler Olabilir.

Uzmanların yaptığı açıklamada çocuklardaki uyku probleminin nedeni ebeveynler olduğu belirtildi.

Uzmanlar anne ve babası ile fazla vakit geçirmeyen ve çok fazla göremeyen çocuklar geceleri çocuklarda uyku probleminin yaşandığı belirtti.

Yoğun iş hayatı ve yaşam koşulları sebebi ile  çocuklarıyla fazla ilgilenemeyen aileler çocuklarının  uykusuzluk problemi ile sık  karşılaşıyorlar. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, bu hakkında aileleri uyardı.

Çocuklarda uyku sorunu, ebeveynlerin hem ruhsal hem fiziksel olarak zor zamanlar geçirmesine neden olduğunu ve  çocuklarına yeterli vakit ayıramayan ailelerin çocuklarında uyku sorunu oluşabileceğini belirten Dr. Ebru Gözer; anne ve babasını gün içinde yeterli süre göremeyen veya bir süre ayrı kalan bebekler ve küçük çocuklarda ayrılık anksiyetesi nedeniyle uyku sorunları yaşayabileceğini ifade etti.

Çocuğun uyku düzenin bozukluğu hem çocuğu hem ebeveynleri de etkiliyor. Çocuğun sağlıklı gelişiminden annenin ruhsal durumuna kadar birçok noktayı etkileyen çocuklarda uyku sorunu ile ilgili açıklamalar yapan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer,

“Prematürite, zor mizaçlı olanlar (uyumsuzlar) ve gece beslenmeleri gibi faktörler bebeklerde ve çocuklarda uyku sorunlarına yol açabilir. Ancak reflü, kulak enfeksiyonu, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ve diş çıkarma gibi nedenler mutlaka çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir” dedi .

Tıbbi nedenler ortadan kaldırıldıktan sonra asıl nedenlerin araştırılması gerektiğine değinen Dr.Gözer, “Bir bebek uyumadan önce sallanmışsa veya bakım yapılıp emzirilmişse gece uyandığında da aynı davranışın tekrarlanmasını bekler ve yapılmadığında huzursuz olur.

Özellikle anne ve babasını gün içinde yeterli süre göremeyen veya herhangi bir nedenden dolayı bir süre anne babadan ayrı kalan bebekler ve küçük çocuklar ayrılık anksiyetesi nedeniyle uyku sorunları yaşayabilir” diye konuştu.

Dr. Gözer, aile içi stres, annede depresyon ve buna benzer ruhsal sorunların sık uyanma sorunlarının nedeni olabileceğini söyledi.

Dr. Gözer, bebeklerin uyku alışkanlıklarının geliştirilmesi için  oda düzeninin de çok önemli olduğunu ve doğumdan itibaren ilk aylarda sık beslenen ve anne sütü alan bebeklerin anne ile aynı odada izlenebileceğini söyledi.

Bebeklerin kendi odasında izlenmesinde sakınca olmadığını belirten Dr. Gözer, bebeklerin 3 aydan sonra kendi odasına alınmasını  6. aydan önce odasında yatmaya alıştırılması gerektiğini ve bundan sonraki dönemde gerek bebeğin gerek annenin bağlanması sonucu bu durum zorlaşacağını dile getirdi.

Uyku hijyeninin de önemine değinen  Dr. Gözer, kaliteli bir uyku için bebeklerin ve çocukların uyku hijyeni için çocuk odası karanlık ve sakin olması gerektiğini fakat  bazı çocuklar için korkutucu olabildiği için düşük seviyede gece lambaları da kullanılabileceğini ifade etti.

 Dr. Gözer, dekorasyonun da dinlendirici olması gerektiğini belirterek “Uyarıcı olmaması açısından parlak renkli objeler yatak çevresinde olmamalı, sevdiği tek bir oyuncak olmasına izin verilmelidir. Oda sıcaklığı da rahat bir uyku uyuması için uygun olmalıdır” diye konuştu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir