Kışın Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?Kışın Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli - www.viphanimlar.com

Hamilelik kadınların en hassas dönemidir. Bu dönemde anne adaylarını kendilerine çok iyi bakmaları gerekir.  Kış aylarında anne adayları nelere dikkat etmeli?

Anne adayları hamilelikleri sürecinde başta beslenmeleri olmak üzere sağlıklarına çok dikkat etmeli. Özellikle çok soğuk olan kış aylarında anne adaylarının daha da  dikkatli olmalılar.

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için soğuktan sakınmak  büyük önem taşımaktadır. Bebeği olumsuz yönde etkileyecek durumlardan korumak ve düşen vücut direncini güçlendirmek için beslenmeden hijyene, giyimden ilaç kullanıma kadar birçok konuya özen göstermek gerekiyor.

Kışın sebze ve meyveler bebeğin gelişiminin yanı sıra annenin sağlığı için de çok önemlidir. 

Kış aylarında sağlıklı beslenmeleri ve soğuktan korunmaları için anne adaylarına tavsiyeler…

Kış Aylarında Yeşil Yapraklı Sebzeler ve Lifli Gıdalar Tüketmek

Kış aylarında dengeli beslenme metabolizmayı güçlendirmek için çok önemlidir. Hamilelik sürecinde her besin grubundan yeterli miktarda alınmalıdır. Besinlerden gerekli miktarlarda karbonhidrat, yağ, vitamin, protein ve minerallerin alınması sağlanmalıdır. Kış aylarında anne adayları demir zengin ve bol lif içeren sebzeler tüketebilmektedir.  Pırasa, ıspanak, kereviz, lahana ve karnabahar gibi demir zengini yeşil yapraklı, lifli sebzeleri tüketmeleri hem anne adayları hem de bebekleri çok faydalı olacaktır.

Bağışıklık Sistemini Desteklemek

Bağışıklık sistemini destekleyen A ve C vitamini alımı özellikle hamilelik sürecinde ihmal etmemek gerekiyor. Hamilelikte yeterli vitamin alımını turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşil biber, karnabahar, yeşillikler gibi sebze ve meyvelerden sağlayabilirler.

Öte yandan C vitamini ile alınan demirin bağırsaklardan emilimi daha kolay ve fazla olduğundan posalı meyve ve sebzeleri tüketmenizde fayda vardır. Bağırsak hareketlerini arttırdığından taze sıkılmış meyve sularını da tercih edebilirsiniz.

D Vitamini İhtiyacı İçin Balık Tüketimi

Hamilelik döneminde D vitamini hem bebek hem de anne açısından önemli. Aynı zamanda fazla kilo alınımını da önlemek için protein, vitamin ve kalsiyum ağırlıklı bir beslenme programının tercih edilmesi gerekiyor.

Et, balık, tavuk, yumurta gibi besinlerle protein; süt, ayran, yoğurt gibi süt ürünleriyle kalsiyum; bol bol sebze ve meyve tüketerek de vitamin ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

Özellikle D vitamini ihtiyacını karşılamak için balık tüketimi çok önemlidir. Haftada 1 porsiyon balık tüketmek bebeklerde kemik ve diş gelişimine katkı sağlıyor.

Kapalı  Ve Kalabalık Ortamlardan Kaçınmak

Soğuk havalardan kaçan anne adayları kış aylarında genellikle kapalı yerlerde vakit geçirmeyi tercih edebilir fakat, kalabalık bir ortamda birçok kişinin aynı havayı soluması hamileler için sağlıklı değildir.

Kapalı ortamlarda sağlıklı bir havalandırmanın olup olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü yetersiz havalandırma bulaşıcı hastalıkların daha kolay yayılmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra evlerde de doğalgaz, soba kullanımı, tozlar gibi nedenlerle de sağlıksız hava ortamı oluşabiliyor. Bu nedenle evi sık sık havalandırmak gerekmektedir.

Bebekte gelişme geriliği, düşük doğum ağırlığı, öğrenme ve davranış bozukluğuna sebep olan sigara dumanından da anne adaylarının kaçınması gerekiyor.

Burun Tıkanıklığı İçin Tuzlu Su

Her insan gibi anne adayları da soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmamak için kapalı ve kalabalık alanlarda uzun süre kalmamalı. Eller de sık sık yıkanmalı. Hastalık bulaştığında ise hamilelerin istirahat etmesi ve bol sıvı tüketmesi gerekiyor. Bu dönemde bebeğinizin de sizin de enerjiye ihtiyacı olduğundan beslenmenize daha fazla özen göstermelisiniz.

Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu kullanın. Ama öksürük, ateş ve nefes darlığı gibi semptomlar varsa en kısa zamanda doktorunuza başvurun. Çünkü doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız. Hastalığın zatürre veya bronşite dönüşmemesi için erken müdahale büyük önem taşıyor.

Kıyafet Seçimine Dikkat Edilmeli

Kışın soğuk havadan korunmak için yünlü ve pamuklu, hava alan, yumuşak kıyafetler tercih edin. Kat kat giyinerek aşırı terlemeyi önleyin.

Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise ayakkabı seçimidir. Kar ve buz gibi zeminlerde kaymayacak ve ayağı sıcak tutacak ayakkabılar tercih edilmeli.

Cilt Nemlendirilmeli

Soğuk havalarda cildin kuruyup çatlamamasına da özen gösterilmeli. Bu süreçte cildiniz daha hassas olacağından özel bakım gerekebilir. Elinizi ve yüzünüzü ılık su ile yıkayabilir, nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Bol su tüketimi hem cilt hem de genel sağlığınız için ihmal edilmemeli.

Hamile Anneler İçin Kış Ayı Önerileri

Hamilelikte Ödem Nasıl Önlenir?

Hamilelik Döneminde Su İçmenin Önemi

Hamilelikte Neler Tüketilmeli

Hamile Kadınlar Ve Bebekler Neden Avokado Yemeli?

Hamilelikte Balık Tüketimi

Hamilelikte Sigaranın 10 Zararı

Hamile Kadınlar İçin İdeal İçecekler

Doğum Çantasında Olması Gerekenler

2 Yorum

  1. Yeliz Sağlam 22 Kasım 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 23 Kasım 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir