Kışın Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?Kışın Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik kadınların en hassas dönemidir. Bu dönemde anne adaylarını kendilerine çok iyi bakmaları gerekir.  Anne adayları nelere dikkat etmeli?

Anne adayları hamilelikleri sürecinde başta beslenmeleri olmak üzere sağlıklarına da dikkat etmeli. Özellikle çok soğuk olan kış aylarında anne adaylarının daha bir dikkatli olmalılar. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için soğuktan sakınmak  büyük önem taşıyor. Bebeği olumsuz yönde etkileyecek durumlardan korumak ve düşen vücut direncini güçlendirmek için beslenmeden hijyene, giyimden ilaç kullanıma kadar birçok konuya özen göstermek gerekiyor. 

   Medical Park Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Çelen, kış sebze ve meyvelerinin bebeğin gelişiminin yanı sıra annenin sağlığı için de çok önemli olduğunu belirterek anne adaylarına tavsiyeleri…

Kış Aylarında Yeşil Yapraklı Sebzeler ve Lifli Gıdalar Tüketmek

Kış aylarında dengeli beslenme metabolizmayı güçlendirmek açısından çok önemli. Bu nedenle gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda alınmalı. Besinlerden gerekli karbonhidrat, yağ, vitamin, protein ve minerallerin sağlanması gerekiyor. Hamileliği kış aylarına denk gelen anne adayları şanslı da sayılabilir. Çünkü pırasa, ıspanak, kereviz, lahana ve karnabahar gibi demir zengini yeşil yapraklı, lifli sebzeleri döneminde tüketmeleri mümkün.

Bağışıklık Sistemine  Destek 

Bağışıklık sistemini destekleyen A ve C vitamini alımını özellikle hamilelik sürecinde ihmal etmemek gerekiyor. Sizin için yeterli olan vitamin miktarını turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşil biber, karnabahar, yeşillikler gibi sebze ve meyvelerden sağlayabilirsiniz.

Öte yandan C vitamini ile alınan demirin bağırsaklardan emilimi daha kolay ve fazla olduğundan posalı meyve ve sebzeleri tüketmenizde fayda var. Bağırsak hareketlerini arttırdığından taze sıkılmış meyve sularını da tercih edebilirsiniz.

D Vitamini İhtiyacı İçin Balık Tüketimi 

Sayfa: 1 2


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir