Sivilceler İçin Ayva Çekirdeği MaskesiSivilceler İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Kış aylarının  mucizevi sarı meyvesi Ayvanın cilt bakımında kullanıldığını biliyor musunuz? Reçeli, marmelat, tatlısı, dolması  yapılan bu kış meyvesi yumuşatıcı ve iltihabı önleyici etkisi sivilce nedeniyle tahriş olan cildi sakinleştirmeye ve sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Ayva Çekirdeği Maskesi:

İhtiyacınız olan malzemeler çok basit;

 2 yemek kaşığı toz ayva çekirdeği, 1-2 yemek kaşığı papatya suyu. %100 doğal papatya suyu bulamazsanız 2-3 poşet papatya çayını demleyerek suyunu kullanabilirsiniz.

Toz ayva çekirdeklerini papatya suyuyla yavaş yavaş karıştırın. Yoğun bir merhem kıvamında bir karışım elde etmek için karışım ihtiyaç duydukça papatya suyu eklemeye devam edin. Bu maske özellikle sivilce tedavisi kullanılır. Hazırladığınız karışımı sivilcelerin üzerine sürün ve tamamen kurumasını bekledikten sonra bol suyla durulayın. Sivilceler iyileşene kadar her gün günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Ayrıca yukarıdaki maskeye ek olarak  ayva çekirdeği suyu kullanabilirsiniz. Ayva çekirdeğinden suyu nasıl elde edeceğiz. 

Ayva Çekirdeği Suyu:

2 yemek kaşığı ayva çekirdeğini yarım litre suya atın ve kaynatın. Çekirdekleri süzdükten sonra suyun soğumasını bekleyin. Anti bakteriyel özelliği olan bu suyu sivilcelerin yayılmasını önlemek için yüz yıkama suyu olarak sabah akşam kullanabilirsiniz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir