Emzirmenin Kadın Sağlığına EtkileriEmzirmenin Kadın Sağlığına Etkileri

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer emzirmenin anne sağlığı ile ilgili faydalarından bahsetti:

Doç. Dr Hakan Çoksüer, sağlık Bakanlığı’nın hastaları bilgilendirmede ’emzirme ve anne sütü ile beslenme’ ile ilgili önemli kampanyalar başlatmış olduğunu, tüm sağlık kuruluşlarının da emzirmenin hem anne hemde bebek için önemli faydaları olduğunu hastaları bilgilendirmede aktif rol aldığını, emzirmenin  yumurtalık kanseri oluşumunu da büyük ölçüde engellediğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

Meme kanseri riski azalıyor!

Emzirme sürecindeki düşük östrojen seviyesi ve meme hücrelerinde süt üretimi sırasında meydana gelen bir takım moleküler değişikliklerin, bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale geliyor.

Yumurtalık kanseri oluşumunu engelliyor!

Yapılan araştırmalarda 30 yaşından önce doğum yapan ve bir yıl ya da daha fazla süreyle bebeğini emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde belirgin bir azalma olduğunu ortaya koyduğunu ve kanser oluşumunu önlemesinin yanı sıra emziren annelerde kemik erimesi görülme sıklığı çok daha az olduğunu gösteriyor.

Meme kanseri orarını yüzde 60 azaltıyor!

Emzirmek meme kanseri riskini ciddi oranda azaltıyor. Daha önceden yapılan araştırmalarda da emzirmek ve kanser arasında bulunan ilişkiyle ilgili çeşitli sonuçlar elde edilmişti. Araştırmalar 30 yaşından önce doğum yapan ve bir yıl ya da daha fazla süreyle bebeğini emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde de belirgin bir azalma olduğunu ortaya koymuştur.

Meme kanseri kadınlardaki hormonsal kaynaklı bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre çocuk emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riski diğer kadınlara göre daha az görülmektedir.

Emzirme sürecindeki östrojen hormon seviyesi düşük olur. Bu da kanser açısından koruyucu bir etki gösterir. Meme hücrelerinde süt üretimi sırasında meydana gelen birtakım moleküler değişiklik, bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale getirir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir