Zeytinyağlı Pancar KavurmasıZeytinyağlı Pancar Kavurması

 Kırmızı pancar doğanın bize sunduğu şifa kaynağı sebzelerinden biri. Bu şifalı sebzeden neler yapılmaz ki, turşu, salatalar ve hatta zeytinyağlı kavurması bile yapılıyor. Kırmızı pancarı kışın soğuk algınlığı olduğunuzda boğaz ağrınız varsa da kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim biz Pancar Kavurması tarifine, pancarı bazı pazarlarda yaprakları ile satıyorlar. Eğer yaprakları ile satılmıyorsa sadece pancardan da yapabilirsiniz.

Zeytinyağlı Pancar Kavurması

Malzemeler:

1 kg Körpe Kırmızı Pancar ve varsa Yaprakları
1 Büyük Boy Soğan
1/2 Su Bardağı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
Tuz

Yapılışı:

Pancarları kök kısımlarından varsa yapraklarını ayırın. Pancarları ve yapraklarını bol suya ıslatın. Pancarları ve yapraklarını güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra yapraklarını da kırmızı dallarından ayırın. Kırmızı dallarını ve yapraklarını 1’er cm kalınlığında ayrı ayrı doğrayın.

Pancarların kabuklarının ince soyulması gerekiyor. İnce soymak  için biz  salatalık soyacağı ile kabuklarını soyduk. Pancarları küçük küpler halinde doğrayın.

Bir tencerede zeytinyağı ve yemeklik doğranmış soğanı biraz kavurun. Küçük doğradığımız pancarları da ekleyip kısık ateşte pancarlar yumuşayana kadar (hafif diri kalacak şekilde)  kavurun.

Doğranmış olan kırmızı dalları  ilave edin. Tuzu da atıp kavurmaya devam edin. Dallar yumuşadıktan sonra yapraklarını ilave edip yapraklar ölene kadar iyice kavurun. (Yapraklar çabuk öleceği için en son atılıp kavruluyor.) Yapraklar kavrulurken pul biberi ekleyin. Yoğurtla birlikte servis yapın.

( Eğer pancarın dalları ve yaprakları yoksa tuzunu da ekleyip yumuşayana kadar kavurun. Ocaktan inmesine yakın pul biberini ekleyin 1- 2 çevirdikten sonra ocaktan alın. Hafif sıcakken yoğurt ile servis edin.)

Afiyet Olsun…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir