Anne Adayları Dikkat!Anne Adayları Dikkat!

Kış mevsimi ile birlikte ortaya çıkan grip salgınları en çok hamileleri etkiliyor!

Opr. Dr. Naziye Gürkan Sabah ” Gebelik ve Grip ” üzerine anne adaylarına bilgiler verdi. 

Her sene ortaya çıkan grip salgınları influenza A ve B virüsleri ile oluşur. Mevsimsel grip ve komplikasyonları için yüksek risk taşıyan gebeler, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar influenza salgınları için de yüksek risk altındadırlar. Gebeler sağlıklı kadınlara göre 4-5 kat daha fazla risk altındadırlar. Bunun nedeni gebelikte gövde direncinin düşmesidir. Gebeliğin dönemi de hastalığın seyrinde önemlidir. Özellikle nihai trimesterde(nihai üç ay) komplikasyon riski daha fazladır.

Hastalık Şikayetleri:

Burun ve geniz akıntısı, kafa ağrısı, öksürük, yüksek ve denetim edilemeyen ateş, boğaz ağrısı, adale ve mafsal ağrıları, halsizlik görülebilir. Bu yakınmaları olan gebeler bilhassa öksürük ve ateş şikâyeti ile başvuruyorlar ise H1N1 enfeksiyonu olarak kabul edilmelidirler. İnfluenza virüsünün direkt olarak teratojenik yani bebekte anomali riskine ne sebepten olduğu düşünülmemektedir. Ancak neden olduğu ateş teratojenik kabul edilir. Ateş fetüste nöral tüp defektine ve pnömoni yani zatürre varlığı ise düşük ve erken doğuma neden olabilir. Grip geçiren bir gebenin pnömoni geliştirme riski yüzde 1,2’dir.

Hamileler Grip Aşısı Olmalı Mı?

Grip aşısı uygulanmasına gelince; hamile kadının aşılanması ile doğan bebek de transplasental yolla virüse karşı antikorları anneden alarak influenzadan korunacaktır. H1N1 aşısı, mevsimsel influenza aşısı kadar güvenlidir. Gebeler ve fetüsler komplikasyonlar açısından yüksek risk taşıdıkları için aşı önerilebilir. Ancak hamile kadın sadece ikinci ve üçüncü trimesterde ise aşılanabilir. İlk trimesterde(ilk üç ay) bulunan gebelere canlı atenue influenza aşısı uygulanamaz. Şüpheli influenza hastalığı olan hamile kadınlarda influenza antiviral ilaçları ile erken tedavi önerilmektedir. Gebe kadınlarda bu hastalık için kullanılacak ilaçların getireceği yarar, antiviral kullanımının teorik risklerinden daha fazladır.

Emziren Anneler Aşılanmalı Mı?

Emziren annelerin risk altında olması durumunda aşılanması gerekli, ancak enfekte durumda ise ana sütü bebeğin immün sistemini güçlendirdiği için influenza şüphesi olan veya kati tanılı annelerin bebeklerine ana sütü vermeleri önerilmekte dolayısıyla annenin antiviral tedavi alması emzirme için bir mani teşkil etmemektedir. Ancak enfekte anneden doğan bebeğe bulaşmasını önlenmesi için bebek ilk aşamada ana ile temas ettirilmemeli, annenin yüzü mutlaka bir cerrahi maske ile kapatılmalı, mümkünse bebeğin bakımı yakınları tarafından yapılmalı ve ana sütü biberona sağılarak verilmelidir.

Gebelikte Grip Olan Bir Anne Ne Yapmalı?

Gebelik döneminde grip oluşursa ilk yapılması gereken doktora başvurmaktır. Verilen ilaçlarla belirtilerin hafiflemesi sağlanır ve doktorun teklif ve uyarıları dikkate alınır. Diğer grip geçiren bireylerde olduğu gibi ana adaylarının da istirahat etmeleri, beslenme ve uykularına dikkat etmeleri esastır. Doktor lüzumlu gördüğü takdirde direkt grip virüsüne etkili ilaçlar da kullanılabilir. Özellikle mümkün komplikasyon belirtileri konusunda yeterli bilgi edinilmeli ve lüzumlu her durumda doktorla irtibat kurulmalıdır. Zatürre gelişmesi yatırılarak tedaviyi gerektirebilir

Gebelikte Gripte Nasıl Korunulabilir?

Gribin salgın olduğu mevsimde toplu yerlerde bulunmamak, öpüşme ve tokalaşma gibi yakın temastan kaçınmak ve yüksek risk altındaki ana adaylarının aşı olmaları grip geçirme riskini mühim derecede azaltmaktadır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir