Çocuğunuz Uyur-Gezer Mi?Çocuğunuz Uyur-Gezer Mi?

Uyur gezer bir çocuk neler yapar ? Uyur gezer çocuk nasıl bir hareket sergiler? Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Ayhan Çeri, uyurgezer çocukları anlattı:

 • Uykuya daldıktan 1-2 saat sonra ortaya çıkan uyur gezerlik birkaç saniye ile 30 dakika sürebiliyor.
  Çocuklarda, erişkinlere oranla daha sık rastlanan bir durum.
  Ateşli hastalık yada psikolojik travma gibi etkenler rahatsızlığın şiddetini tetikleyebiliyor.
  Rutin uyku düzeninin bozulması.
  Aşırı uykusuzluk.
  Nadiren bazı ilaçların kullanımı.

Uyur gezer çocuğun davranışları:

 • Çocuk yataktan kalkıp odada ya da evin çevresinde dolaşabilir. Çocuğun yataktan kalkıp odada ya da evin çevresinde dolaşabilir. Bu süreçte çocuk uyuyor olmasına rağmen basit işleri yapabilir.
 • Elbiselerini değiştirebilir.
  Yemek masasının sandalyelerini düzeltebilir
  Bulunduğu yere tuvaletini yapabilir.
  Anlamsız şekilde konuşabilir.
  Çocuklar bazı durumlarda evden dışarı çıkabilir. Ancak bu sırada merdivenden düşme ya da evden çıkarken ayağına yabancı bir cisim takılma gibi riskler söz konusu olabilir. Uyurgezer çocuk çevresindeki bireyleri tanıyamaz, gözleri açıktır ve bakışları boştur. Aşırı sinirli olabilir ve evdeki eşyaları kırabilir.

Uyur Gezer Çocuk İçin Alınabilecek Önlemler:

 • Dış kapı ve pencereleri kilitli tutmak.
  Çocuğunuzun yatak odası olmak üzere koridor ve diğer odalarda ortada cisim ve eşya bırakmamaya çalışmak.
  Çocuğun yatağının çevresinde sivri ve kırılabilir cisimler bulundurmamak
  Her zaman olduğu gibi ilaçları ve diğer ev kimyasallarını çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutmak.
  Çocuğun düzenli bir uyuma saati edinmesine ve yeterli uykusunu almasına özen göstermek.

Çocuğunuzu Uyur Gezer Br Durumda Gördüğünüzde Ne Yapmalısınız?

Uyurgezerliğin aşırı yorgunluk ve uykusuzluk durumlarında daha kolay ortaya çıkabileceğini unutmayın. Çocuğu uyurgezer olarak gözlemlediğinizde öncelikle sakin olun ve gerekli önlemler alındığında yaşamsal bir tehdit oluşturmadığını aklınızda tutun.

Çocuğu uyurgezerken gördüğünüzde herhangi bir eylem içerisinde ise, örneğin sandalyeleri ya da kitaplarını düzeltiyorsa, öncelikle sakince eylemini bitirmesini bekleyin ve daha sonra yavaşça yatağına yönlendirin. Çocuk uyandıktan sonra konuyu büyük bir olay haline getirmeyin.

Hatta eğer çocuk olayı hatırlamıyorsa konuyu hiç açmayın. Aksi halde uyurgezer çocukta ve diğer kardeşlerde bu durum kaygı oluşturarak uyku düzenlerinde bozulmaya yol açabilir. Bu da yeni sorunları tetikleyebilir. Çoğu çocukta uyurgezerliğin geçici ve zararsız bir rahatsızlık olduğunu ve süreç içinde kendiliğinden geçeceğini unutmayın.

Uyurgezerliği Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Çocuğun erken saatlerde uyumasına özen gösterin. Uyku öncesi çocuğun rahat uykuya dalmasını sağlayın. Bunun için çocuğa sonu mutlu biten masallar anlatabilir, dinlendirici müzikler dinletebilir veya kendiniz şarkı ya da ninni söyleyebilirsiniz. Çocuğun akşam aşırı sıvı tüketmesine izin vermeyin ve yatmadan önce tuvalete gittiğinden emin olun. Dolu bir mesane uyurgezerliği tetikleyebilir. Çocuğun akşam saatlerinde çok fazla çay ve kahve tüketmesine izin vermeyin. Çocuğun yatak odasının sessiz, düzenli olmasına ve fazla dikkat dağıtan bir görünümde olmamasına dikkat edin. Çocuk uyurken evdeki gürültü düzeyini minimuma indirin. Çocuğun uyku saatlerinin düzenli olmasına ve yeterince uykusunu almış olmasına dikkat edin

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir