Rota Virüsü Bebekleri Tehdit EdiyorRota Virüsü Bebekleri Tehdit Ediyor

Son günlerde çok yaygın olan Rota Virüsü çocukların sağlığını tehdit ediyor.

 

Uzmanlar  aileleri rota virüsüne karşı uyarıyor. Her çocuğun 5 yaşına kadar en az bir kere rota virüsü nedeniyle hastalandığı görülmektedir. Rota Virüsü birkaç kez de bulaşabiliyor. 

 

Eğer çocuklarda bir anda kusma, ishal ve halsizlik gibi şikayetler ortaya çıkan rota virüsünün belirtileri arasında sürekli kusma, yarım saatte bir de dışkılama görülmektedir.

Uzmanlar,  bu durumun aileleri korkuttuğunu ancak bu virüs için  ciddi bir ilaç tedavisinin olmadığını belirtiyorlar. Hastalığın ölümcül tehlikesi olmasa bile ishal ve kusma sırasında ciddi sıvı kaybı yaşanabileceğini, bunun da ölümlere varan sorunlara neden olabileceğini ifade ediyorlar.

Rota virüsünün başlıca belirtileri genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş, kusma ile başlar.

Sık, sulu, özellikle çok kötü kokulu kansız ishal belirtilere eklenir. İshal 5 – 7 gün sürebilir. Özellikle süt çocuklarında kusma, ishalin neden olduğu dehidratasyon (sıvı kaybı) gelişebilir. Bağışıklık sistemi yetersiz olan hastalarda hastalık daha uzun ve ağır seyir gösterir.

Rota Virüs Nasıl Bulaşır? Virüsten Nasıl Korunuruz?

Ağız ve dışkı yoluyla bulaşmaktadır. Bağırsak hücrelerini etkilediğinden farklı bağırsak hastalıklarına da yol açabilir. Özellikle kış aylarında görülen virüs yenilen yiyecek ve  içeceklerle, virüsü taşıyan ellerle temas edilmesi halinde, tuvalete girdikten sonra ellerin yıkanmaması yoluyla bulaşır

Rota Virüsünde Tedavi Nasıl Yapılmalı?

Rota Virüsünün tedavisi için herhangi bir ilaç verilmemektedir.

Diğer enfeksiyonlarda uygulanan antibiyotik tedavisi de yapılmamaktadır.

Öncelikle vücutta kaybedilen su ve tuz miktarının yükseltilerek vücut direncinin yeniden yükseltilmesi hedeflenmelidir. Bu virüse yakalanan çocukların  bol sıvı alması ve ishale uygun yiyecekler yemesi gerekmektedir.

Rota Virüsüne yakalanan çocukların aileleri çocuklara ishal diyeti uygulamalı. İshal tedavisinde uygulanan şeker-tuz karışımı verilir.

Bol sıvı tüketimi ile kaynamış patates, pirinç lapası, meyve suyu, muhallebi gibi gıdaları sıklıkla alınması gerekli olan besinlerdir. 

Bu dönemde çocuğunuza, kesinlikle yağlı ve soslu yiyecekler verilmemeli. Emziriyorsanız mutlaka emzirmeye devam etmelisiniz.

Uzmanlar yeterli sıvı tüketmesi sağlanamıyorsa serum tedavisi öneriyorlar. İshalini tamamen durduran bir ilaç tedavisi yapılmıyor. Bunun  yaşanması gereken bir süreç olduğunu dile getiriyorlar.

Yaklaşık bir hafta ishal ve kusma sıkıntılarının sürmesine neden olan rota virüsü yüzünden çocukların çok yorgun ve bitkin olduğu da gözleniyor.
Rota Virüs Aşısı

Rota Virüs Enfeksiyonları Nasıl Önlenir? 

Rota virüsüne karşı aşının öneminin oldukça yararlı olabileceğini ifade eden uzmanlar, ailelerin  maliyeti ve bilgisizlik nedeniyle aşıyı istemediklerini belirtiyor.

Ülkemizde iki firmanın rota virüs aşısı var: 

Glaxo-SmithKline; ürettiği aşının piyasa adı Rotarix®.

Merck Sharp Dohme’un ürettiği Rotateq®.

Aşı, 6 aydan küçük bebeklere en az 4, en fazla 8 hafta ara ile 2 dozda uygulanabiliyor. 6 aylık olmadan aşılamanın bitirilmiş olması gerekiyor. (Yani bebek 5 aylıkken ilk doz yapılması halinde 6 aylıkken 2. doz yapılamıyor; dolayısıyla o zaman ilk doz da yapılmamalı).

İdeal aşılama 2. ay ile 3. ayda başlamalı.

Uygulama ise ağız yolu iledir; enjeksiyon şeklinde değildir. Aşıdan sonra hemen beslenme mümkündür; diğer aşılarla birlikte yapılabilir, geçimsizliği yoktur. Aşıyı bebek kusarsa tekrarlanmasına gerek yoktur, içeride kalan 1-2 damla bile koruyuculuğu sağlamaya yeterlidir.

Aşının ağır yan etkisi yoktur. 6 ayın altındaki bebeklerde yapılan rotavirüs aşısına bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığı hastalığa bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığından bile daha azdır. Güvenilirliği yaklaşık %100. Koruyuculuk da %100 civarı.

Glaxo-SmithKline; ürettiği aşının piyasa adı Rotarix®. Doz: 2 ve 4. ayda veya 3 ve 5. ayda: Dikkat: (bu marka aşının ilk dozu en geç 12 hafta olunduğunda yapılabilir, 12. haftadan, yani 3 aydan sonraya kalınmamalıdır)

Amerikan markası olan Merck Sharp Dohme’un ürettiği Rotateq®. Bu aşıda ise dozlar 2-4-6. aylarda veya 3-5-7. aylarda olabiliyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir