Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?Nasıl sağlıklı kilo verilebilir? Sağlıklı kilo verlirken nelere dikkat edilmelidir?

Sağlıklı kilo vermek için ilk başta yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Amacınız zayıflamak olmalıdır. Önemli olan sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olup, bunu sürekli kılmaktır. Kilo vermek süreklilik gerektiren ve disiplinli bir çalışma ister.
Kilo verme

İlk başta kendinize bir yiyecek günlüğü tutun. Önemli olan kaç kalori yediğiniz değil, hangi besin grubundan ne kadar yediğinizdir. Yeme alışkanlıklarınızı düzeltmek için, hangisinin sizin için daha kolay olduğunu tespit edin.

Günlük üç ara öğünü iki sağlıklı ara öğünle birleştirin. 

– Yavaş yiyin. Hızlı yemek yemek kilo aldırır bu nedenle lokmaları iyice çiğnemeye özen gösterin. Hızlı yediğinizde doyduğunuzu anlamayabilirsiniz.

– Egzersiz yapmadan en az iki saat önce yemek yiyin. Eğer çok erken saatte egzersiz yapmanız gerekiyorsa, en azından bir muz yiyin veya bir bardak süt için.

– Günde 1,5 ile 3 litre arasında su tüketin.

– Yiyebildiğiniz kadar meyve ve sebze tüketin. 1 porsiyon demek, büyük bir meyve demektir.

– Ayrıca 3 büyük yemek kaşığı da 1 porsiyona denk gelir. Her gün 5 porsiyon meyve ve sebze tüketin.

– Günde 4 porsiyon karbonhidrat tüketebilirsiniz. Bir ince dilim ekmek, yumurta büyüklüğünde 2 adet patates ya da 3 kaşık makarna 1 porsiyon olarak kabul edilir.

– Her gün mutlaka şu üçünden birini tüketmeli: Küçük bir kase az yağlı yoğurt, 200 ml yağsız süt ya da kibrit kutusu büyüklüğünde yağlı peynir.

– Her gün mutlaka 3-4 porsiyon protein tüketilmelidir. Bir porsiyon 50 gr kırmızı et veya balık eti, 4 yemek kaşığı mercimek/ bezelye ya da iki yumurtaya denk düşüyor.

– Her gün 1-4 porsiyon yağ tüketilmelidir. 1 porsiyon, bir çay kaşığı yağ, bir avuç fındık, yarım avokado, bir tatlı kaşığı mayoneze eşittir.

– Şekerden ve çok yağlı yiyeceklerden uzak durun. Eğer çok istiyorsanız sadece haftada 1 kez böyle bir besin tüketebilirsiniz.

Aşağıdaki listedekileri yeme alışkanlıklarınızdan çıkarın:

– Alkolsüz ve tatlandırıcı kullanılmış yüksek kalorili içecekler, özellikle meşrubatlar

– Çok fazla tuzlu ve yağlı, karbonhidrat yüklü atıştırmalıklar (cipsler, popcornlar)

– Çok fazla hamur işleri içeren abur cuburlar (gofretler, kekler)

– Fast-food tipi restoranlarda üretilen yiyecekler

– Kolay hazırlanabilir, işlenmiş, kalorisi yüksek yiyecekler.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir