Atatürk ÇiçeğiAtatürk Çiçeği

Aralık Ayını Süsleyen Saksı Ve Bahçe Çiçeği ”Atatürk Çiçeği”

 Aralık Ayını Süsleyen Saksı Ve Bahçe Çiçeği Atatürk Çiçeği

Atatürk çiçeği (Euphorbia pulcherrima) bahçelerinizi Aralık ve ocak ayında süsleyen çiçeklerdendir. Atatürk çiçeği bahçelerde yetişebildiği gibi evlerde de yetişiyor.  Atatürk çiçeğinin özelliği bukelamun gibi renk değiştirmesi. Yemyeşil olan yapraklar yıl sonunda kıpkırmızı oluyor. Sonbahardan yılbaşına kadar üzeri örtülen Atatürk çiçeği 12 -14 saat karanlıkta kaldıktan sonra yıl sonunda örtüsü kaldırıldığında kıpkırmızı yaprakları ile büyüleyici bir güzelliği ortaya çıkıyor.

İngilizce ismi ise  Poinsettia olan Atatürk çiçeğinin bir diğer ismi Noel Yıldızı’dır. Noel ve yılbaşı zamanı Amerika’ da en çok aranan çiçeklerdendir.

 Aralık Ayını Süsleyen Saksı Ve Bahçe Çiçeği Atatürk Çiçeği

Poinsettia’ta ismini Nereden Aldı? Atatürk Çiçeği İsmini Nereden Aldı ?

Poinsettia ismini 19. yy’da Meksika’dan ABD’ye götüren ve yaygınlaştıran ABD’li devlet adamı, psikiyatrist ve bitki bilimci Joel Roberts Poinsett’den alıyor.

Bizim yurdumuzda “Atatürk” adı ile anılması ise Türkiye’de yetiştirilmesi ve tanınmasına sağlayan Mustafa Kemal Atatürk‘ten gelir. Ancak çiçeğe ismi Atatürk vermemiştir. Yetiştirilmesi sırasında görev alan bitki bilimcilerden gelen öneri üzerine bu isim takılmıştır. Bu çiçeğin dışında dünyada devlet adamı ismi taşıyan herhangi bir bitki yoktur.

Özellikleri:

Tipik olarak 60 cm-5 m kadar boylanırlar. Koyu yeşil renkli yaprakları büyük, uzun ve sivri uçludur. Çanak yaprakları kırmızı, pembe veya beyazdır. Çanak yapraklar çoğunlukla çiçek zannedilmektedir, fakat gerçek çiçekleri çok küçük, sarı renkli ve gösterişlidir.

Sıcaklık:

Çiçeklenme döneminden önce 15-20 santigrat derece, çiçeklenme döneminde 13-15 santigrat derece, çiçeklenme döneminden sonra 10-12 santigrat dereceye gereksinim duyar. Çiçekli iken 13 santigrat derecenin altına düşmemelidir. Yüksek oranda nem (%70-75) ister.

Işık:

 Aralık Ayını Süsleyen Saksı Ve Bahçe Çiçeği Atatürk Çiçeği

Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların kızarması için Eylülden itibaren günde en az 14 saat kesintisiz karanlığa maruz kalmalıdır. Bunu sağlamak için bitki akşam 17.00-08.00 saatleri arasında ışık sızmayan karanlık bir dolaba kaldırılabilir, üstüne ışık geçirmeyen bir örtü ya da kutu örtülebilir. 14 saatlik süre içinde 1-2 dakikalık yapay aydınlatma dahi çiçeklenmeyi ve dolayısıyla yaprakların kızarmasını engelleyeceğinden dolabın kapağı ya da örtü açılmamalıdır. Bu ışık rejiminin 10-12 hafta uygulanmasının ardından ilk tomurcukların görülmesiyle bitki, bol ışık alan aydınlık yerlerde bulundurulmalı ancak doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

Toprak:

Hacim olarak 3 kısım turba, 3 kısım yaprak çürüntüsü, 2 kısım tınlı toprak, 2 kısım yanmış ahır gübresi, 3 kısım kum ve 2 kısım perlitin karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir.

 Bakım:

Saksı değiştirme her yıl Nisan ayında yapılır. Gübreleme, Haziran-Ekim ayları arası haftada bir kez 1-2 g/l kompoze olarak verilir.

Bitki, Haziran’dan Eylül’e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık-Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü görülür. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.

Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm kalacak şekilde kesilerek budanmalıdır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir