13 Motifli Çanta Yapımı13 Motifli Çanta Yapımı

Kendi çantanızı yapmaya ne dersiniz?  Kendi el emeğinizle yapacağınız çantayı kullanmak çok zevkli olacak . 🙂

13 motiften oluşan ve yapımı çok basit olan çantayı istediğiniz renklerde yapabilirsiniz. Kolay gelsin..

13 motifli çanta nasıl yapılır?

13 Motifli Çanta İçin Gerekli Malzemeler:

Koton ip
Tığ – no 3
Yün iğnesi
Makas

13 motifli çantanın yapılışı:

Pembe iple başlanır ve ip işaret parmağına 2 defa dolanır. İçinden ilmek alınıp 3 zincir çekilir. 16 tane ikili trabzan yapılır.İpin boşta kalan bölümü çekilip, ortadaki açıklık kapatılır.

Yeşil ipe geçilir. Aynı ilmeğe 4 tane ikili trabzan yapılır. 1 ilmek atlanır, sonraki ilmeğe 4 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edilir.

Pembe iple aynı ilmeğe yapılan 4 tane ikili trabzan atlanıp, alt sırada boş bırakılan yerden ilmek alınıp, sık iğne ile sabitlenir. 4 zincir çekilir, sonraki boş bırakılan yerden, ilmek alınıp yukarı çekilir ve sık iğne ile sabitlenir. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edilir.

Sonraki sırada 4 zincir çekilen yuvalara 3 tane ikili trabzan yapılır. 3 zincir çekilir aynı yuvaya 3 tane ikili trabzan yapılır. 1 zincir çekilip diğer yuvaya geçilir. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edilir.

Mavi ipe geçilir. 1 zincir çekilerek yapılan boşluğa 3 tane ikili trabzan yapılır. 3 zincir çekilir aynı yuvaya 3 tane daha ikili trabzan yapılır. 1 zincir çekilir, alt sırada çekilen 3 zincirin ortasına sık iğne ile sabitlenir. 1 zincir çekilir, sonraki 1 zincir çekilerek yapılan boşluğa 3 tane ikili trabzan yapılır. 1 zincir çekilir, alt sırada çekilen 3 zincirin ortasına sık iğne ile sabitlenir. 1 zincir çekilir sonraki 1 zincir çekilerek yapılan yuvaya 3 tane ikili trabzan yapılır. 3 zincir çekilir. Aynı yuvaya 3 tane daha ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edilip 4 köşe oluşturulur.

Sonraki sırada her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılır. Köşelerde 3 zincir çekilerek yapılan boşluğa 3 tane ikili trabzan, 3 zincir çekilir aynı yuvaya 3 tane daha ikili trabzan yapılır. Yeşil ipe geçilip, alt sıradaki gibi örülüp, motif tamamlanır.

Bu şekilde 13 motif örülür. Şemada gösterildiği gibi dikilip, çanta tamamlanır. Arzu edilen şekilde ve boyda sapları yapılır.

İlginizi çekecek örgü modelleri…

Örgü Çanta Modelleri
Renkli Bebek Patiği
Boncuklu Bebek Battaniyesi
Kışlık Uzun Örgü Hırka Modelleri
Kızlar İçin Şemalı Kırmızı Bere Modeli

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir