Anne Baba Olma Kararını Vermeden Önce…Anne Baba Olma Kararını Vermeden Önce…

Çocukların sağlığını tehlikeye atacak olan sigarayı anne baba olmaya karar verdikten sonra bırakmalısınız!

Yapılan araştırmalar sonucunda çocuklarının yanında sigara içen anne ve babalarının çocuklarının sağlıklarını riske attıkları öğrenildi. Sigara içen ailelerin çocuklarında astıma yakalanma olasılığının 1.9 kat daha fazla olduğu pasif sigara içmenin bebekler üzerindeki olumsuz etkisini gösteren 24 çalışma yayımlandı.

Pasif sigara içici olan çocukların solunum yolu üzerindeki etkisinin akciğerlerinde hava akımının azalması olarak bebek ve çocuklarda sağlıksız bir yaşam oluşturduğu tespit edildi. Anne-Baba olmaya karar veren çiftler kesinlikle sigarayı bırakmalı ve bebeğin doğumunda sonra sigara dumanına maruz kalabileceği ortamlardan uzak tutulması gerektiği bildirildi.

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı, Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigara dumanına maruz bırakılan çocukların istismar edildiğini belirterek şunları söyledi: 1985-2012 yıllarında yapılmış araştırma sonuçlarına göre, annenin hamilelikte sigara içmesi doğan çocuğun 18 yaşına kadar hırıltılı nefes alma olasılığını 1.5 kat artırıyor. Ayrıca hamilelikte sigara içilmesi çocukta 2 yaşına kadar astım riskini 1.9 kat artırıyor. Ülkemizde de son dönemlerde sigara içen anne sayısının bir hayli artmaya başladığı, gelen haberler arasında yer alıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir