Anne Olmanın Yaşı Kaç Olmalı ?Anne Olmanın Yaşı Kaç Olmalı ?

30’lu yaşlarda hamile kalmanın avantajı nedir? İsterseniz 30 ‘lu yaşlarda nasıl anne olunur ? Erken yaşta hamilelik mi ? Geç yaşta hamilelik mi ?

Erken mi geç mi ? Anne olmanın ideal yaşı kaçtır? 30 ve 35 ler geç mi ? 18 ve 20 ‘li yaşlar erken mi ?

Otuzlu yaşlarda artık ebeveynlik arzusu, ebeveynlik niteliği ve ebeveynlik güvenleri artık belirmiştir. Araştırmalar bu yaşlarda güven, dayanıklılık ve esneklik olunduğunu gösteriyor. Otuzlu yaşlardaki kadınlar , yirmili yaşlarından çok daha anlayışlı ve sabırlı oluyorlar. Bu duyguda güzel bir ebeveynlik duygusu, olgusu ve anlayışını katıyor.

35 Yaşta Annelik:

Otuzlu ve 34 yaşlarda anne olmak ikiz doğum olaslığınıda arttırdığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çünkü yaşla birlikte FSH hormonuda yumurtalık hücrelerinde olgunlaşıyor. Bu hormonların büyümesi yani FSH ‘nın seviyesinin artması çoklu gebelik olasılığını yükseltiyor.

30’lu yaşlarda anne olmanın dezavantajları ise

35 yaşından önce hamile kalan bir kadın ile 35 yıl sonra hamile kalan kadın arasında  yumurta kalitesinin azaldığı görülmüştür.
İkinci çocuk için daha kısa süre beklenmesi.
Prematüre bebek riski.
Genetik bozukluk Down sendromlu çocuk.
Sezaryen olasılığı yüksektir.

Erken Yaşta Anne Olmak 

Bununla birlikte bir kadın regl dönemine girdikten sonra anne olmaya adaydır. Ancak vücet ve ruhani duygularında değişimlerde söz konusudur. Ve genç yaşta anne olmanın sıkıntıları vardır. 18 ve 20 ‘li erken yaşta anne olmanın en büyük sıkıntısı ise hamileliği ve çocuğu kabullenememe problemidir. Hatta bazı anneler çocuğunu bile emzirmek istemezler.

Peki Doğru Yaş Nedir?

Ekonomik ve  psikolojik olarak hamilelik ve doğurmaya, Anne olmaya bir kadının hazırlıklı olması gerekli. Bunun için bir kadın için yaş 26 iken diğer bir kadında 30 olabilir. Önemli olan ne çok erken ne çok geç olmadan sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir