Kadınlarda Sırt Ağrısının NedenleriKadınlarda Sırt Ağrısının Nedenleri

Sırt ağrıları günlük yaşam kalitesini bozan, yorgunluğa yol açan ve çalışma performansını düşüren önemli rahatsızlıklardan biridir. Sırt ağrıları erkeklere göre kadınlarda daha sık görülür.

Bunun sebebi ev hanımlarının çalışma şekli, hamilelik ve emzirme dönemleridir. Sırt ağrısına neden olan yanlışlar vardır. Eğer sırt ağrınız  günlük hayatınızı fazlaca etkiliyorsa, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Kadınlarda sırt ağrısı

Yüksek topuklu ayakkabı giymek

Belli bir yükseklikteki ayakkabılar omuriliğinizi yorarlar. Ayrıca topuklu ayakkabı giyen kadınların yarısı ayaklarından sakatlık yaşarlar ve bu da sırt ağrısına neden olabilir. Topuklu ayakkabınızı çok yüksek seçmemenizde fayda var.

Ağır çanta taşımak

Bir kadının çantasının ortalama ağrılığı 7 kg’dır. Bu kadar ağır bir şeyi omzunuzda taşımak kolayca sırt ağrısına neden olur. Çantanızın sırt ağrısı yapmaması için, çanta ağırlığınızın vücut ağırlığınızın %10’undan fazla olmamasına dikkat edin.

Kambur durmak

Kambur durmak, duruşunuzu zamanla bozar ve sırtınızın alt bölgesine ekstra stres bindirir. Kaslarınızı yormak demek, sırt ağrısı demektir. Kambur durduğunuz anlar hemen duruşunuzu düzeltin ve oturacağınız sandalyeyi doğru seçin.

Çok uzun süre oturmak

Oturmak, kambur durmanın en iyi arkadaşıdır. Özellikle de ofiste, bilgisayar başında iş yapanlar bu sebeple çok sırt ağrısı çekerler. Eğer uzun süre oturanlardan iseniz, her 20-30 dakikada bir duruşunuzu değiştirin. Kalkın, vücudunuzu esnetin, telefon görüşmelerinizi ayakta yapın ve bina içinde gezinin. Uzun yolculuklara çıkıyorsanız her 90 dakikada bir arabadan inin ve vücudunuzu esnetin.

Stres

Stresli bir yaşam (her yere acele etmek, sürekli endişe etmek, gece geç saatlere kadar uyanık kalmak…) sırt kaslarınızın gerilmelerine neden olur ve bu da spazm oluşmasını sağlar. Kendinize rahatlamak için zaman verin ve sırtınızı yoga, egzersiz, esneme gibi hareketlerle sağlıklı tutmaya odaklanın.

Kendinizi fiziksel olarak zorlamak

Fiziksel aktiviteler, yeni spor dalları denemek gibi durumlar sırt ağrılarına neden olabilirler. Fazla ağır kaldırmak da sırt ağrısına neden olur. Ağır şeyleri doğru şekilde kaldırmayı bilmek, sırtınıza yük binmesini engelleyecektir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir