Stresli Annelerin Bebeklerinde Gaz SorunuStresli Annelerin Bebeklerinde Gaz Sorunu

Annenin stresi bebeğe gaz yapıyor.  Uzmanlar stresli annelerin bebekleri gaz sorunu yaşadığını belirtti.

 

Uzmanlar özellikle 0-8 ay arasındaki bebeklerin yaşadığı gaz sancısının, ebeveynleri en çok tedirgin eden konuların başında geldiğini ifade ediyorlar.

Gaz sancısı bebeklerin ortak derdidir. Bu durum ebeveynleri tedirgin etmektedir. Bebeklerin bu sıkıntısı karşısında ebeveynlerin yanlış tutumları  durumu daha can sıkıcı hale getiriyor. Aslında gaz sancıları zarar verici olmayan, belli süreyle sınırlı fizyolojik bir olaydır.

Uzmanlar bebeklerdeki sancının bazı sağlık sorunlarına bağlıda gündeme gelebileceğini belirtiyor.

Bebeklerin bu problemi yaşamasını istemiyorsanız dikkat edilmesi gerekenler:

Stresten uzak durun.

Stres ortadan kalktığı zaman bebeklerin ancak yüzde 1’inde gaz sancısı devam ettiğini söyleyen uzmanlar, bu durumunda çocuklardaki çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklandığını ifade ediyorlar.

Yaşanan gaz sancılarının neredeyse tamamının altında annenin yaşadığı stres yatıyor. Bu stres de genellikle ilk gebeliğini yaşayan annelerde sıklıkla görülüyor. Çünkü tecrübesiz olan anneler, birçok konuda ‘şimdi ne yapacağım’ endişesi yatıyor.

Stresten uzak duran annelerin ise bu sıkıntıyı yaşamamak için bazı tedbirler alabilirler.
Bebekler emerken hava yutabilirler.Bebeği emzirdikten sonra halk arasında ‘tıpışlamak’ olarak tabir edilen bebeği omuza yatırıp sırtına vurmak gerekir. Her beslenmeden sonra yapacağımız bu işlemi ‘gark’ sesi gelinceye kadar sürdürmelidir.

Ayrıca bebeği yatırırken yaklaşık 30 derecelik açıyla dik olacak şekilde arkadan desteklemek, hava yutmasını engelleyecektir.

Uzmanlar, halk arasında emziren kadınların “nohut yeme bebeğe gaz yapar” gibi söylemlerle bazı besinlerden mahrum bırakıldığını ifade etmektedir.
Uzmanlar, bilimsel olarak nohut yiyen annenin sütünde bebeğe gaz yapacak herhangi bir bulguya rastlanmadığını belirtiyorlar.

Tüm annelerin sevdiği yiyeceklerden mahrum kalmamalıdır. Anneler, sevdiği ve günlük hayatta rahatsız etmeyen herşeyi gebelik ve emzirme döneminde de tüketmeye devam edebilirler.

Ayrıca emziren annelerin sıvı besin tüketmeye ve günlük en az 2 litre su tüketmeye dikkat etmeleri de bebek için yararlı olacaktır.

 

Emziren Anneler Ten Kokusunu Korumalılar
Dr. Robert Hamilton Ağlayan Bebeği Nasıl Sakinleştiriyor
Bebeğiniz Emmeyi Red Mi Ediyor

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir