Latin Amerika’nın İlk Türk DizisiLatin Amerika’nın İlk Türk Dizisi

Türk dizileri Ortadoğu’dan sonra Güney Amerika’da da yayınlanmaya başladı. Türk dizileri Güney Amerika dizi piyasasında Arjantin ve Brezilya  dizilerinin tahtını sallayacak.

Arjantin’in içerik üreticisi olarak, Brezilya’nın ise teknik üstünlüğüyle öne çıktığı Güney Amerika dizi piyasasında, son dönemde Türk yapımları atağa geçti.

Şili’de geçen martta yayınlanmaya başlayan “Binbir Gece”, Latin Amerika’nın ilk Türk dizisi oldu.

Kanal D ekranında yayınlanan ve  başrollerini Halit Ergenç , Bergüzar Korel , Tardu Flordun , Ceyda Düvenci , Metin Çekmez , Yonca Cevher Yenel ,Tomris İncer  ve Canan Ergüder’in  paylaştığı, yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın, yapımcılığını ise TMC adına Erol Avcı’nın üstlendiği, kocasını bir trafik kazasında kaybetmiş, tek çocuğu lösemi hastası olan ve mimar olarak çalışmakta olduğu Binyapı Holding’in genç ve yakışıklı iki patronu da kendisine aşık olmuş genç ve güzel bir kadının mücadelesini anlatan bir televizyon dizisi idi.

İlk bölümde fena sayılmayacak bir reyting alan dizi, ikinci haftadan itibaren izlenme rekorları kırmaya başladı. Türk dizilerinin Şili’ye geliş macerası ise Mega Chile kanalının genel müdürü Patricio Hernandez sayesinde oldu. Dizi fuarında tesadüfen keşfettiği “Binbir Gece”nin yayın haklarını almak için Kanal D yöneticileri ile temasa geçen Hernandez, Emol sitesine karar alma süreçlerini şu sözlerle özetledi:

“Dizinin ilginç, hem de evrensel konusu beni mest etmişti. Yeni kanalımın yayın saatlerini dolduracak ve seyircinin ilgisini çekecek program sıkıntısı olduğunu görünce bu boşluğu ‘Binbir Gece’ ile doldurmaya karar verdik.” Futbola en az Brezilya kadar tutkun olan Şili’de, Onur ile Şehrazat’ın imkansız aşkı, Dünya Kupası maçlarının bile önüne geçerken, bu başarı Şili basınının da ilgisini çekti. Ülkenin en büyük gazetelerinden La Nacion, “Neden Binbir Gece bütün dünyada başarılı oldu” başlıklı bir yazıyla masaya yatırdı.

FATMAGÜL YÜKSELİYOR

Şehrazat ile Onur’un kavuşamama hikayesinin getirdiği reytingler, Şilili televizyoncuları yeni Türk dizileri satın almaya yöneltti. “Binbir Gece”nin son sezonunun gösterilmeye başladığı ağustos sonu itibariyle, dizinin hemen ardından “Fatmagül’ün Suçu Ne?” yayın akışına dahil edildi. Yayınlandığı ilk günden itibaren Şili halkının ilgisini çeken gelen dizinin Facebook’taki 10 binden fazla hayranı, hemen her gün “Kerim mi yoksa Mustafa mı daha yakışıklı” tartışması yapıyor.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir