Okul Çantası Alacak Anne-Babalar DikkatOkul Çantası Alacak Anne-Babalar Dikkat

Okulların açılmasına çok kısa bir süre kaldı. Anne ve babalar çocuklarının okul çantalarını almaya başladı.

Uzmanlar okul çantası alırken dikkat edilmesi gerektiği konusunda ebeveynleri uyardı.

Uzmanlar çocuğun ağırlığının yüzde 10’undan fazla olan, alt kısmı bel hizasından aşağıda ya da tek omuzda asılı sırt çantalarının, çocuklarda sırt ağrısı, duruş bozukluğu, omuz düşüklüğü gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği ifade ediyorlar.

Özellikle eğitim hayatına yeni başlayan ilkokul öğrencileri için velilerin çanta seçiminde dikkatli olmaları gerektiğini dile getiren uzmanlar,  sırtta taşınan okul çantasının ağır olmasının ya da çantanın hatalı kullanımının ilköğretim çağındaki çocukların vücut gelişimini olumsuz etkileyebileceğine dair uyarıyorlar. Okul çantaları çocuklarda sırt ağrısı, duruş bozukluğu, omuz düşüklüğü gibi sağlık sorunları neden olmaktadır.

Ebeveynler Çocukların Okul Çantası Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliler?

Tekerlekli Çekme Çanta Daha Uygun

İdeal okul çantasının ağırlığının çocuk ağırlığının yüzde 10’undan fazla olmaması, hafif malzemelerden imal edilmiş, kalın ve yumuşak askıdan oluşan sırt çantasının tercih edilmelidir.

Çantanın alt kısmının çocuğun bel hizasından aşağı olmaması gerekiyor.

Çocukların kullanacakları çantalar ortopedik/ergonomik olmalıdır.

Sırt çantasının tek omuzda taşınmasının ya da tek askılı sırt çantalarının kullanımının vücut sağlığını olumsuz etkilemektedir. Çünkü, tek elde ya da tek omuzda taşınan çantaların sırt ağrısına, eğriliğine ve duruş bozukluğuna yol açabilmektedir.

Yanlış seçilen sırt çantalarında ağırlığın arkaya verilmesi nedeniyle öne eğilen çocukta duruş bozukluğu geliştiğini konusunda uyaran uzmanlar, ağır çanta yerine tekerlekli çekme çantaların kullanımının vücut sağlığı için daha uygun olduğunu dile getiriyor.

Oturma Şekli De Önemli

Eğitim hayatına yeni başlayan çocuklarda oturma şeklide çok önemlidir. Okul sıralarında uzun süre öne doğru oturarak vakit geçirmenin boyun, sırt ağrısı ve duruş bozukluğuna neden olmaktadır.

Çocukların okul sırasında ya da evde bilgisayar karşısında oturduğu zaman masanın boyuna uygun olması gerekmektedir.

Anne ve babaların zaman zaman çocuklarına, bel, sırt, boyun ve omuzlarında sırtında ağrı olup olmadığını sık sık sormalılar. Eğer çocuklar sıklıkla sırt ağrılarından yakınmaya başlar ise mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır. Doktorun önereceği, sırt adalelerini güçlendirici egzersizlerin yapılması da ileride daha ciddi sağlık problemlerinin çıkmasını önlemeye yarar sağlamaktadır.

Bu Konularda ilginizi çekebilir….

Okul Çağındaki Çocuklar Nasıl Beslenmeli
Okula Gitmeme İsteği Neden Oluşuyor
Okul Dönemindeki Her 4 Çocuktan Birinde Var.
Okula Kahvaltı Yapmadan Giden Çocuk Başarısız Oluyor

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir