Kuvöze Alınan Bebeklerin Anne İhtiyacıKuvöze Alınan Bebeklerin Anne İhtiyacı

Zamanından önce doğan bebekler gelişimlerini  tamamlamaları için kuvözlere konuyor. Anne kokusu almadan kuvöze alınan bebeklerde anne ihtiyaç duyuyorlar. Kuvözlerde özel bakıma alınan bu bebeklerin ana teniyle temasları gelişim süreçlerini kolaylaştırıyor.

Zamanında doğan bebekler, kurulanıp giydirilerek ana göğsüne emanet edilirken dünyaya daha erken gelen bebekler bir süre kuvözde yaşamak zorunda kalıyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Atalay Demirel, erken doğan bebeklerin kuvözlerdeki yaşamında, ana temasının bebeğin gelişiminde müspet etkiler yarattığını belirterek şunları diyor:

Prematüre bebek, hariç dünyadan ayrı tutulup hususi filtrelerden geçirilmiş daha steril bir ortama alınıyor. Bu süreçte, ana ve babasıyla temasta bulunması gelişimini kolaylaştırıyor. Durumu stabil olduktan sonra bebek, ana kucağına verilmeli. Bu sayede, annesinin nefesini hissederek ana karnındaki ortamına dönüyor. Solunumu, yürek atımı ve tansiyonu düzene giriyor.

ÖZEL BAKIM GEREKİYOR

– Işık ve ses en alt seviyede tutulmalı.
– Kulaklık takarak bebekleri ortamdaki sesten uzaklaştırmalı.
– Kuvözlerin üzeri örtülerek loş bir ortam yaratılmalı.
– Telefonlar ikinci defa çalmadan açılmalı.
– Gündüzleri ışığı biraz daha çok açmalı, geceleri kısmalı. Bu sayede erken dönemde gece-gündüz farkını anlaması sağlanıyor.
– Bebeğin bulunduğu ortamda belli aralıklarla ses ölçümü yapılmalı.
– Bebeğe şapka, eldiven ve patikler giydirilmeye itina gösterilmeli.

SÜT EMERSE ZAYIFLIYOR

Uzmanlar prematüre bebeklerin emzirilmesini müsait görmüyor. Bebekler o esnada fazla efor sarf ettiğinden kalori kaybediyor. Emme refleksi olmasına karşın yutma refleksi henüz gelişmediği için sütü midesine indiremiyor. Bu nedenle ağız yolundan verilen ufak bir hortum aracılığıyla besleniyor. Ancak 33-34 haftalık olduklarında emme antermanına başlanabiliyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir