Kil Maskeleri Nasıl Hazırlanır



Kil Maskeleri Nasıl Hazırlanır

Yüzyıllardır kullanılan kil cilt problemlerine en etkili doğal bir maddedir.

Kil, insanoğluna sağlık ve güzellik kazandırmış bir bileşim ürünüdür. 

Demir, alüminyum, magnezyum, kalsiyum, silisyum, çinko gibi birçok doğal mineral içerir.  Kil cilde ayrıca doğal peeling (ölü hücrelerden arındırma) etkisi yapmaktadır. Cildin üst tabakasını nazikçe soyar, çatlak, çizik veya pürüzlü görünümleri azaltır. Cilde ihtiyaç duyduğu nemi ve mineralleri geri kazandırır, elastikiyeti arttırır. Günümüzün yoğun temposuna karşı cildi korur, yıpranmasını ve gözeneklerin kapanmasını engeller.

Evde hazırlayabileceğiniz kil maskeleriyle cilt problemlerinden kurtulabilir ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

İşte sizlere 6 çeşit kil maskesinin hazırlanışı:

Kil Maskeleri:

1. Maskesi

1 Çay Kaşığı Kil

1 Çay kaşığı Limon

2 Aspirin

2 adet aspirin ezilerek; 1 çay kaşığı kadar aspirin tozu elde edilir. Kilin içerisine sırasıyla limon ve aspirin tozu ilave edilir. 20 dakika bekletilerek, ciltten arındırılır. Kil maskesi yüzünüzde gereğinden fazla ısınma yaparsa; 20 dakika beklememelisiniz.

 2. Maske

1 Tatlı Kaşığı Kil

1 Tatlı Kaşığı Portakal suyu

Vazelin

Lanolin

Elma suyu

Eşit miktarda karıştırılan malzemeler; krem kıvamına geldiğinde cildinize sürülecek duruma gelir. Cildinize sürdüğünüz kil maskesini; 10 dakika bekletmelisiniz. Bu kil tarifi ile sivilcelerden ve yağlı bir ciltten arınmış olacaksınız.

 3. Maske

1 tatlı Kaşığı Mısır Unu

1 Çay Kaşığı Pirinç

1 Tatlı Kaşığı Kil

Nemlendirici krem

Su

Öncelikle pirinç un haline gelene kadar öğütülür. Ardından diğer malzemeler ilave edilir. Krem ve su ile birlikte maske cilde sürülecek kıvama getirilir. Nemlendirici ve suyu karışımınız miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Cildinizde kuruduğu zaman yıkamalısınız. Çok fazla beklemenize gerek yoktur. Cildiniz daha parlak ve canlı hale gelir.

4. Maske

1 Tatlı Kaşığı Kil

1 Tatlı Kaşığı Limon suyu

1 tatlı kaşığı Gül suyu

Karışım bütün cildinize yetecek miktarda hazırlandığında; yüzünüze sürebilirsiniz. Yüzünüzde büyük bir hızla kurumaya başlayan kil maskesini; kuruduktan sonra durulayabilirsiniz. Kil maskesi cildinizdeyken fazla mimik yapmamanız gerekir. Cilt çok sert bir şekil alır.

5. Maske

1 Çay Kaşığı Kil

1 Tatlı Kaşığı Papatya suyu

Kil ve papatya suyu karıştırılır. Papatya suyu cildinize fazla gelirse biraz daha azaltabilirsiniz. Cildinize sürdükten sonra 5-10 dakika arası bekleyebilirisiniz. Hassas bir cildiniz varsa kuruyunca yıkamanız önerilir.
Kil maskelerinden önce buhar banyosu yaparsanız; kil, cildinize daha çok fayda sağlayacaktır.

6. Maske

1 Tutam Ihlamur

1 Çay Bardağı Su

1 Yemek Kaşığı Kil

Bir çay bardağı suya 1 tutam ıhlamur eklenip 1 dakika kaynatılıp demlenmeye bırakılır. 1 yemek kaşığı kil demlenen ıhlamur suyu, pürüzsüz krema kıvamına gelene kadar sürekli karıştırılır. Cilde kalın bir tabaka halinde karışım bitene kadar üst üste sürülür, 10-15 dk sonra hafif kurumaya geçtiğinde yumuşak hareketlerle ovarak çıkartılır cilt ılık su ile durulanır.

İlginizi çekecek konular…

Kil Maskeleri Nasıl Kullanılır
Kilin Çeşitleri Ve Cilde Faydaları
Buz Maskeleri Nasıl Uygulanır- Faydaları Nelerdir
Limon İle Gelen Cilt Güzelliği

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir