Hamilelikte Mide Şikayetlerine Karşı Ne YapmalıHamilelikte Mide Şikayetlerine Karşı Ne Yapmalı

Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde anne adaylarının sıkça yaşadığı sorunların başında bulantı, kusma ve mide şikayetleri gelir.

Hamilelik sürecinde her türlü yemek, koku ve pek çok neden mide bulantısına sebep olur. Mide bulantısını akabinde yediklerini çıkarma ile sonuçlanır. Ancak gebeliğin bu tatlı kaprisiyle başa çıkmak için bazı önlemlerin alınması yeterlidir.Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nesrin Fener, hamilelikteki mide şikayetleri hakkında anne adaylarına  bilgi verdi.

Hafif sabah bulantıları normaldir.

Gebelikte bulantı, kusma ve çoğu zaman da midede yanma ile reflü en sık görülen yakınmalardır. Bulantı ve kusma adet gecikmesinden sonra görülen en erken belirtidir ve gebelerin yaklaşık % 60-80’inde görülür. Hafif sabah bulantısı ise hemen tüm hamileliklerde görülebilir. Bulantılar genellikle 5- 6’ncı haftalarda başlar 8’inci haftada zirve yaparak 14-16’ncı haftaya kadar azalır bazen de doğuma kadar devam edebilir.

Gebelikte “Hiperemezis gravidarum” olarak adlandırılan %0.5-1 oranında görülen bulantı ve kusmaların daha ağır yaşandığı tablolar da görülebilir. Kilo kaybına yol açacak düzeyde bulantı-kusma, aşırı elektrolit-sıvı kaybı, bazen de karaciğer ve böbrek yetmezliğine kadar giden bir sorundur. Bu durumlarda hastanede yatırılarak tedavi edilebilir.

♥Hamileliğin 16. Haftasından Sonra Mutlaka Alınması Gereken Vitamin

Sigara, ağır parfüm ve kızartma kokusundan uzak durun.

Bulantı ve kusmanın tek bir nedeni olmamakla beraber kaynağı çoğunlukla kesin bilinmemektedir. Gebelik hormonları (östrojen, progesteron), tiroid bezinin çok çalışması, gastrointestinal sistem rahatsızlıkları (ülser, özofajit), psikolojik ve genetik nedenler başlıca nedenler arasındadır. Sigara, parfüm, kahve, petrol ürünleri ve kızartma gibi kokular da en önemli tetikleyicilerdendir. Bu nedenle anne adayları sigara içilen ortamda bulunmamalı, anne adaylarının eşleri ve sevenlerinin de hamilelik dönemlerinde hiç sigara kullanmaması gerekmektedir.

Yaşam tarzı değişikliğine gidin.

Mide yanması ve reflü şikayetleri ise gebelikte ortalama %30-50 oranında görülür. Erken dönemde başlayarak doğuma kadar giderek artar, genellikle doğumdan sonra düzelir. Takip eden gebelikte tekrarlama eğilimindedir. Bu durum gebelikte ortaya çıkan hormonal ve fizyolojik değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Gebelik öncesi mide şikayetleri olan hastalarda daha fazla görülmektedir. Gebelikte hem hormonların etkisiyle mide boşalması yavaşlar, hem de rahim büyüdükçe mideyi yukarı doğru iter. Sindirim zorlaşır ve aynı zamanda mide ve yemek borusu arasındaki basınç azalıp tersine dönünce yiyecekler yemek borusuna kaçar ve tahriş eder. Böyle durumlarda yaşam tarz değişiklikleri ile reflü ve mide yanmasının azaltılması amaçlanır.

♥Hamilelikte Kabız Olmamak İçin Ne Yemeli?

Gebelikte bulantı ve kusmayı önlemek için ne yapmalı?

– Kokular tetikleyici olduğu için mutfaktan uzak durmak gerekir.

– Kuru, yağsız, tuzlu gıdalar tüketilmelidir. Sabahları tuzlu krakerler yataktan kalkmadan tüketilebilir.

– Sık sık az az yemeli ve öğün sayısı 6’ya çıkarılmalıdır.

– Limonlu su veya soda iyi gelebilir.

– Baharatlı yemeklerden uzak durmalıdır.

– Yatmadan en az 2 saat önce beslenme bırakılmalıdır.

– Zencefilin bulantıyı azalttığı bilinmektedir. Zencefil çayı içmek doğru bir tercih olacaktır.

– Bu dönemde zorunlu olmadıkça ilaç kullanılmamalıdır. Demir ve vitamin ilaçları mide şikayetlerine neden olabilir.

– Aşırı bulantı kusmalarda bulantı önleyici ilaçlar ve B vitamini kullanılabilir. Hiperemezis gravidarum gibi durumlarda da ağız yoluyla beslenme bırakılıp serum tedavisi gerekebilir.

– Alkol, sigara, hazır meyve suları ve diğer asitli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Mide yanmaları ve reflüyü önlemek için ne yapmalı?

– Aşırı kilo almaktan kaçınılmalı.

– Yatağın başını yükseltmeli.

– Yemekten hemen sonra uzanılmamalı ve ani olarak öne eğilmemeli.

– Aşırı sıcak besinlerden uzak durmalı.

– Yemek aralarında bol su tüketilmeli.

– Sıkı giysiler giymekten kaçınılmalı.

– Reflü yaşam kalitesini, uyku düzenini bozuyorsa ve beslenmeyi engelliyorsa tedavi edilmelidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir