Bebeklerin Sallayarak Uyutulması Zararlı Mı?Bebeklerin Sallayarak Uyutulması Zararlı Mı?

Bebekler sallayarak uyutulmalı mı? Yoksa bebeklerin kendi kendine uyuması mı beklenmeli . Gündüz uykusu çocuk için gerekli mi ? Tüm soruların cevapları makalemizde…

Gün içinde de uyuyan bebeklerin bilhassa gece uykusuna direnebiliyor. Gün içindeki uyku bebeklerin gelişimi olumsuz etkilerken annenin dinlenmesini de olumsuz etkiliyor. Gün içinde uykusunu alan bebek gece uyumuyor ve aileler sallayarak uyumaya yöntemine başvuruyor. Bazı araştırmalar sallanarak büyütülen bebeklerin hızlı gelişme gösterdiklerini gösteriyor. Ancak uykuda büyüme hormonunun çok salgılanması nedeniyle, gelişmenin sallamaya bağlı olmaktan fazla uykuya bağlı olabileceği kanısı ortaya çıkıyor.

bebek

Hafifçe sallamakla büyüme hormonu uykuda salgıladığından büyümesine ve gelişmesine yarar sağlıyor. Ancak şiddetli sallama beyinde ufak kanamalara hatta beyindeki ufak damarların kopmasına bile ne sebepten olabiliyor. Bu vaziyet bebeklerin gelişimi için fazla zararlıdır. Bu travma beyin kanamasına ve epilepsiye kadar giden sorunlara neden olabiliyor.

İlk 1 ayda bebeği bırakılıp uyumasını sağlamak,hafif ağlayarak uyumasını beklemek çok önemli. Bu şekilde kendi kendine uyutmalarda çocuk yatağa koyuluyor ve bebekler bir süre sonra kendi kendilerine uykuya dalıyor. Böylece 12 aya kadar aileler de gece daha rahat ediyor. 1 ay ila 12 ay arası bebeklerin odalarının ayrılması gerekiyor çünkü aynı odada yapılan uykularda hem ebeveynlerin hem çocuğun uyku kalitesi iyi olmuyor. Bebeğin ya da ailenin en küçük sesi ve kıpırtısı birbirlerini istemeden uyandırmalarına neden oluyor. Daha büyük bebeklerde ise yanında yatarak ve öykü okuyarak yada ninni şarkı söyleyerek uyutmak bebeğin rahatlamasına sebep oluyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir