Yağlı Ciltlere Kayısı Yağı Maskesi



Kayısı Yağı

Yağlı cildin en önemli sorunu sivilce ve parlayan cilttir. Yağlı ciltlerin başlıca sorunu olan sivilcelerle başa çıkmak için öncelikle akneleri sıkmamak gerekir.

20’li yaşların başında ve ergenlik döneminde sık görülen yağlı cilt,  bazı kişilerde sadece bu dönemle sınırlı kalmaz. Normalde 30’lu yaşlardan itibaren sebum üretimi azaldığı için cildin yağ üretimi dengelenir ancak bu yaşlardan sonra da yağlı cilde de rastlanır.

Yağlı ciltlerdeki en büyük sıkıntı sivilcelerdir. Sivilceleri önlemek için yapılması gereken en önemli şey aşırı yağ nedeniyle tıkanan cilt gözeneklerinin düzenli olarak temizlenmektir.

Hijyene dikkat etmeli evdeki havluları değil tek kullanımlık kağıt havlu kullanılmalıdır. 

Sivilcelerle sürekli oynanmamalı ve sıkılmamalıdır.   Eğer sivilceler sıkılırsa, durum  daha da kötüleşir. Üstelik sivilce geçtiğinde iz kalma olasılığı  yükselir.

Evde hazırlayacağınız doğal maskeler ile  yağ üretimini dengeleyip ve gözeneklerin temizlenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Evde hazırlayacağınız  kayısı yağlı cilt maskesini uygulayarak cildinizin fazla ürettiği yağ sebumunun önüne geçmiş olursunuz.

Yağlı ciltlere Kayısı yağı maskesi

Yağlı Ciltlere Kayısı Yağı Maskesi

2 Tatlı kaşığı Beyaz kil  (Ciltteki fazla yağı emerek yağ dengesini sağlar.)
1 Tatlı kaşığı Kayısı yağı  (Cildi besler ve nemlendirir.)
2 Çorba kaşığı Elma sirkesi  (Çok iyi bir dezenfektandır ve cildi yatıştırır.)

Kayısı Yağı Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Kayısı yağı maskesinde kil, kayısı yağı ya da zeytinyağı ve elma sirkesini ekleyip macun haline gelene kadar karıştırın. Ardından cildinize uygulayın 10 – 15 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile cildinizi yıkayın. Anti-aging etkisi istiyorsanız cildinizi soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 kere yüzünüze uygulayın.

Not: Herhangi bir  alerji riskini önlemek için maskeyi önce bileğiniz iç tarafından deneyin. Cildiniz herhangi bir kızarıklık ya da kaşıntı gibi reaksiyon vermez ise cildinize uygulayın. Eğer cildiniz hassasiyet gösterirse maskeyi uygulamayın.

İlginizi çekebilecek makaleler…

 

Yağlı Ciltler İçin Zencefil Maskesi
Sivilceler Ve İnce Çizikler İçin Ev Yapımı Bitkisel Doğal Çözüm
Bal Ve Limon İle Siyah Noktalara Elveda
Limon İle Gelen Cilt Güzelliği
Cilt Yağlanmasına Karşı 8 Öneri
Yüzümüzü Temizlerken Yaptığımız 10 Hata

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir