Cilt Yağlanmasına Karşı 8 ÖneriCilt Yağlanmasına Karşı 8 Öneri

Cildin yağlanmasının sebebi,  ciltteki yağ bezlerinin aşırı çalışması ve aşırı sebum (cilt yağı) üretmesidir.

Cildin yağlı olmasının başlıca sebepleri arasında, hormon seviyeleri, stres, dengesiz  ve kötü beslenme, nemli sıcak hava, ağızdan alınan bir takım ilaçlar ve kozmetikler yağlı cilt oluşumudur. Çeşitli çözüm yolları ile cildinizdeki sebum miktarını düzenleyebilirsiniz.

Ancak, genetik yatkınlığın da önemini göz ardı etmemek gerekiyor. Yağlı cilt, herkeste ve her yaşta görülebilir. Özellikle ergenlik dönemindeki gençlere büyük sıkıntılar yaşatabilir.

Cilt yağlanması, hormon salgılanması sonucu oluştuğu için hamilelik ve ergenlik gibi hormon salgılanımının arttığı dönemlerde artar.

Hormon düzensizliği, doğum kontrol haplarıyla tedavi edilebilir. Bu haplar hormon üretimini düzenler buna bağlı olarak da vücudunuz da ortaya çıkan olumsuzlukları aza indirger. Ancak, doğum kontrol haplarının kontrolsüz kullanımının çok ciddi olumsuz sonuçları olabilir. Kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.

Cildin aşırı yağlanmasını tümüyle durdurmak mümkün olmamakla birlikte, çeşitli tedaviler ve evde hazırlayabileceğiniz formüllerle yağlanma azaltılabilir.

Yağlı ciltlere sahip olan bayanlar için önerilen 8 yöntem ile arzu ettiğiniz cilde kavuşabilirsiniz.

1- Cildin aktif olarak yağlanması fazla yıkamaya bağlıdır. Yağ salgısından memnun olmayan kişiler yüzünü günde iki defadan fazla yıkarlarsa yağlanma daha da artar. Cildi günde en fazla iki kere yıkamak uygundur.

2- Kil maskesi cildin yağ dengesini yerine getirir. Cilt için uygun olan beyaz ve toz kili ılık su ile karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. 5 dakika beklettikten sonra yıkayın ve su bazlı nemlendiricinizi sürün. Cilt daha mat görünecek ve akne oluşumu azalacaktır.

3- Yağsız yoğurt ciltteki yağlanmayı durdurur ve cildiniz daha parlak görünür. Yoğurt maskesi her gün değil haftada bir defa kullanılmalıdır. Fazlası cildi kurutacağı için soyulmalara ve tahrişe neden olur.

4- Sebamed sabun cildin yağ dengesini ayarlayan en iyi temizleyicilerden biridir. Sabah kalktığınızda ilk iş cildinizi Sebamed sabun ve ılık su ile yıkamak olmalıdır. Zaman içinde yağlanmadan eser kalmadığını göreceksiniz.

5- Cildi hem temizlemek hem de fazla yağını almak için maden suyundan faydalanabilirsiniz. Günde 2 kere olmak üzere cildinizi maden suyu ile silerseniz yağlanmanın azaldığını göreceksiniz.

6- Her sabah yapacağınız buz masajları cildin aşırı yağını alır. Limon ve suyu karıştırarak buz kalıplarına dökün. Her sabah bir tane buzu yüzünüzde gezdirerek bitirin. Limonun iyi bir cilt dengeleyici özelliği vardır. Buz uygulamasından sonra yağsız kreminizi kullanabilirsiniz.

7- Düzenli olarak yapacağınız egzersizlerle kan dolaşımını hızlandırıp tıkanmış gözenekleri açabilirsiniz. Yaygın kanının aksine terleme aslında sağlıklı bir cilt için gereklidir. Cildin yağlanmasını durdurur, sivilce oluşumunu azaltır.

8- Sadece su bazlı ürünler satın alın. Çünkü yağ bazlı ürünler ciltteki yağlanmayı arttırır. Bebek pudrası cildi diğer kozmetik pudralardan daha iyi dengeler. Cildin yağlanmasını engellemez ama yağlı görünümü en aza indirir.

Yağlı Ciltler İçin Zencefil Maskesi
Kil Maskesi
Limon İle Güzellik

2 Yorum

  1. Bahar Aydın 4 Mayıs 2017 Alıntıla
  2. Betül ÖzYönetici 4 Mayıs 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir