Diş Taşlarını Yok Eden Doğal FormüllerSağlıklı Gülüş

Diş taşı (tartar), bakteri plağının dişler üzerinde sertleşmesi ile oluşan birikintidir. Bu birikintilerin oluşumu yaşlandıkça hızlanır. Diş taşı, diş üzerindeki sarı ya da kahverengi görüntüsüyle kolayca fark edilir. Diş taşı çoğunlukla oluşan bir durumdur.

Diş taşı fırçalamayla yok edilemeyecek kadar sert bir tabakadır. Ancak profesyonel diş taşı temizleme işlemi ile giderilebilir.

Diş ve ağız bakımına önem vermeyen kişilerde daha çok rastlansa da bu plak oluşumu yani  tartar genelde diş ile diş etinin birleştiği yerde görülür. Ve bazen diş ağrısına neden olabilir. Düzenli diş bakımı yapan insanlarda bile oluşabilmektedir.

Diş taşı (tartar) oluşumunu engellemek için alınabilecek bazı önlemler vardır.

Ağız içi temizliğine mümkün olduğunca önem vermelidir.

Dişler her yemekten sonra düzenli olarak ve mümkünse anti tartar özelikli diş macunuyla fırçalanmalıdır.

Diş fırçasının erişemediği yerler için diş ipi kullanmalısınız.

Şekerli ve yapışkan yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmelisiniz. Sigaranın yanı sıra kahve, çay ve şarabın da dişlerinizde renklenmeye yol açacağını unutmayınız.

En az 6 ayda – 1 yılda bir diş hekiminize giderek profesyonel diş temizliğinizi yaptırınız.

Doğal içeriğe sahip olan diş macunlarını almaya özen gösterin. Tabii en önemlisi de diş bakımınız için diş hekiminizi belli aralıklarla ziyaret etmeyi asla unutmayın.

Diş taşı diş çürümelerine ve diş kaybına neden olduğu için en başta önlem almak gerekir. Diş taşlarınızı evde birkaç yöntemle yok edebilirsiniz.

1. Yöntem:

Misvak kullanmak diş tartarı ve diş taşlarının gelişimine engel olur. İçerdiği flor ile doğal bir diş macunu ve diş fırçası özelliği taşıyan misvak yemeklerden hemen sonra 2-3 dk uygulanarak doğal diş temizliğine yardımcı olur.

2. Yöntem:

2 çorba kaşığı ay çekirdeği
2 çorba kaşığı misket limonu suyu
Yarım litre su

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri alüminyum kabın içerisine koyun ve bir saat kaynatın. Karışımı ayda 5 kez dişlerinizi fırçalayarak uygulayabilirsiniz.

3. Yöntem:

Karbonat, tartar temizlemede çok etkili bir yöntemdir. Bir tutam tuz ve bir çorba kaşığı karbonatı karıştırıp, dişler bu karışım ile fırçalandığında tartarlar yoğun bir şekilde temizlenir.

4. Yöntem:

1 Çay kaşığı biberiye
Yarım çay kaşığı nane
Yarım çay kaşığı lavanta
Biberiye, nane ve lavantayı iyice karıştırın ve daha sonra 1 su bardağı kaynar suyun içine hazırlanan karışımı atıp 15 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra süzüp ağız gargarası olarak kullanın.

5. Yöntem:

4 yemek kaşığı ayçiçeği tohumu
4 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği
1 litre su

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri bir kapta karıştırın ve bu kabı, su dolu başka bir kaba yerleştirin (benmare usulü). Kısık ateşte yarım saat kaynatıp süzün. Soğuduktan sonra dişlerinizi her yemekten sonra çalkalayın.

6. Yöntem:

Diş fırçanızı elma sirkesine batırıp diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalayın ve durulayın.

Bembeyaz Dişler İle Sağlıklı Gülücükler… 🙂

⇔  Bembeyaz Dişler İçin 8 Öneri  Tıklayın⇔

 

Bir yorum

  1. dilek 16 Aralık 2016 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir