Vücut Isısını Arttıran 7 BesinVücut Isısını Arttıran 7 Besin

Şu soğuk havalarda üşümüyorum ben diyen yoktur kesin. İşte vücudunuzun ısısını arttırmanın ve aynı zamanda da metabolizmanızı hızlandırmak için  tüketmeniz gereken besinlerin bilgisini aktarıyoruz. Diyetisyen Gizem Şeber, üşümeyi engelleyen besinler….


Vücut Isısınızı Arttıran 7 Besin

Vücut Isısınızı Arttıran 7 Besin

Zencefil

Özellikle kış aylarında çayların ve içeceklerin içinde rahatça tüketilen zencefil, vücut ısısını artırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Yeşil çay

Günde 3 bardak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, aynı zamanda vücudun sıcak kalmasına da yardım ediyor.

Yumurta

Sabah kahvaltılarında tüketildiğinde uzun süre tok tutan protein kaynağı yumurta, içerdiği B vitaminleri sebebiyle, vücudun daha iyi çalışmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım ediyor. Ayrıca vücudun ısınmasını da sağlıyor.

Kırmızı pul biber

Metabolizmayı hızlandıran acı biber, vücut ısısını artırdığı için kış aylarında olmazsa olmaz besinlerden biri. Fakat mide ve sindirim sistemi problemi olanların acı biberi dikkatli şekilde tüketmeleri gerekiyor.

Acı besinler

Turşular, acı biberler ve diğer acı besinler, vücuttaki ısının yükselmesine neden oluyor. Fakat acı turşu türlerinin ödem problemi yaratmaması açısından çok fazla tüketilmemesi gerekiyor.

Kırmızı et

Demir ve mineral eksikliğinin neden olduğu kansızlık, üşümeyi de beraberinde getiriyor. Günlük demir ve mineral ihtiyacının karşılanması için demir içeren besinleri düzenli şekilde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bunlardan bir tanesi de kırmızı et. Günlük beslenme düzeninize en az 2 köfte boyutunda kırmızı et ilave ederek üşümeyi engelleyebilirsiniz.

Çorba

Sıcak olması nedeniyle vücut ısısını artıran çorba, aynı zamanda yüksek su oranı sayesinde uzun süre tok tutuyor. Sütlü, yoğurtlu, yumurtalı, etli ya da tavuklu çorbalar, günlük harcanan enerji miktarını fazlalaştırmaya yardımcı oluyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir