Kadınlarda Meme Ağrısı-MastaljiKadınlarda Meme Ağrısı-Mastalji

Kadınlarda görülen meme ağrısı tıbbi ismi ile ”Mastalji” nedir? 

Mastalji ne zaman görülür? Neler yapılmalıdır? Adet öncesi yada tamamen bağımsız bir şekilde yani meme ile alakalı olmayan ağrıların nedenleri nelerdir?

Hepsine yazımızda yer vereceğiz ancak öncesinde asla unutmamanız gereken, Meme ağrıları uzun süre  devam ediyorsa doktora gidip muayene olmanızı ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek istiyoruz…

Adet dönemi ile oluşan ağrılar

Adet dönemi ile memelerde 2 hafta öncesinde başlayan ve adetin başlamasıyla ağrı azalır. Ancak gerilme ve şişkinlik gibi şikayetleri olur. Ağrının yanı sıra yanma, batma gibi belirtiler de hareket anında hissedilir. Adetin başlaması ile birlikte, memede ağrı kendiliğinden kaybolur.

Menopoz dönemi ile oluşan ağrılar

Menopoz girme süreci  yaklaşan bayanlarda da, meme ağrısına rastlanılmaktadır. Memenin genelinde ağrı yoktur, üst ve alt kısımlarında el ile dokunulduğu zaman hissedilen acı ve ağrı vardır. Bazı durumlarda koltuk altına kadar ağrı yayılabilir. Böylece memelerde hassasiyet de artar.

Menopoz sonrası oluşan ağrılar

Menopoz sonrası kemik erimesi veya sıcak basmasına yönelik alınan bazı hormonal ilaçlar ya da  psikoterapi ilaçları da meme ağrılarına neden olabiliyor. Memede ağrı nadiren kanser belirtisi niteliği taşıyor. Meme ağrısıyla başvuranların sadece yüzde 3’ünde kanser saptanıyor. Meme kanserli hastaların da yüzde 5’inde memede ağrı şikayeti bulunuyor. Çoğunlukla kitle ile birlikte ağrı olması, memede ani oluşan zararsız selim kistlerle ilgili. Bu kistlerin içindeki sıvının boşaltılması hastanın ağrısını geçirip rahatlamasını sağlıyor.

Adet dönemi ile alakası olmayan meme ağrıları:

Bu ağrıların adet dönemi ile alakası yoktur. Çoğunlukla 40 lı yaşlarda görülen meme ağrıları, adetten dolayı ortaya çıkan meme ağrılarından daha kısa sürer ve kendiliğinden kaybolur. Adet dönemi ile alakası olmayan meme ağrıları, çoğunlukla tek taraflıdır. Memenin tek bir noktasında ağrı hissedebilirken, memenin tamamına da ağrı yayılabilir. Bu tip meme ağrılarının sebepleri arasında, memede kist, kanal genişlemesi, lipom, fibrokistik  olabilir.

Meme ile alakasız bir şeyden kaynaklanan meme ağrıları

Bazende memede hissettiğiniz ağrılar memenizden kaynaklı değildir. Sadece siz ağrıyı memenizde hissedersiniz. Bu ağrının sebebi göğüs duvarındaki kaslar, kaburgaların eklemleri ve boynun sinir kökleri, boyun kasları, hormonal değişimler, psikolojik sebepler, kafein alımına ve diyetle bazı önemli yağ asitlerinin eksik alınmasına bağlı oluşabiliyor.

Meme ağrılarına neler yapılabilir?

Meme ağrısı olan hastaların yaşına uygun görüntüleme tetkikleri yapıldıktan sonra normal dışı bir bulgu saptanmaması bile hastanın rahatlamasına ve ağrısının geçmesine neden oluyor. Bu nedenle hasta mutlaka rahatlatılmalı,  muayene bulgularının ve radyolojik tetkiklerin normal olduğu kendisine net bir şekilde söylenmeli.

Mastaljide hasta psikolojisi son derece önemli.

Kahve veya çay içimlerinin kısıtlanmasının ya da E vitamini gibi uygulamaların ağrıyı azaltıcı etkileri henüz ortaya konamamış durumda.

Adetle ilgili veya ilgisiz ciddi meme ağrılarında kas ağrısı, kiste bağlı ağrı, psikolojik nedenler veya kullanılan ilaçlar sorumlu tutulmuyorsa ve bunların dışında başka sebepler olduğu düşünülüyorsa hastalara bir takım ilaçlar verilebiliyor. Ancak ciddi yan etkileri bulunan bu ilaçlar nadiren kullanılıyor. Bunun yerine gerekli yağ asitlerini yerine koyma amaçlı yan etkileri yok denecek kadar az olan evening primrose oil tabletleri (çuha çiçeği yağı), balık yağı hapları veya benzer etkili öğütülmüş keten tohumu yiyeceklerle (örneğin yoğurt içinde) kullanılabiliyor. Ancak bu tür uygulamaların etkisi birkaç haftada ortaya çıkıyor ve en az 3-6 ay devam edilmesi gerekiyor. Çok şiddetli ağrılarda  etkisini çabuk göstermesi nedeniyle kısa süreli ağrı kesiciler de verilebiliyor.

Meme Kanseri Yapan 7 Önemli Madde
Meme Kanserine Karşı Koruyucu Gıdalar
Meme Kanserine Panzehir – Brokoli

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir