Olumsuz İnsanlar İle Başetmenin YollarıOlumsuz İnsanlar İle Başetmenin Yolları

Çevrenizde bazı insanlar sadece mutsuz olmak isterler ve tüm olumsuzluklarını da etrafa yayarlar. Etrafına olumsuzluk yayan kişiler ile baş etmenin 7 yolu var. Aşağıdaki yöntemler ile olumsuz kişiler ile başedebilirsiniz. Denemeye değer ne dersiniz?

1- Onlarla daha az zaman geçirin: Olumsuz insanların sağlığımıza zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlandı. Neden daha fazla kendinize zarar veresiniz ki? Bundan sonra karşınıza olumsuz bir insan çıktığında onunla daha az zaman geçirmenin yollarını araştırın.

2- Düşüncelerinizi dile getirin: Sadece onların yorumlarını dinlemekle kalmayın, kendi düşüncelerinizi de korkusuzca dile getirin. Eğer sessiz kalırsanız söylenenleri kabul ediyorsunuz anlamına gelebilir.

3- Davranışlarında bir sorun yokmuş gibi davranmayın: Karşınızdakine olumsuz düşüncelerinin iyi bir şey olmadığını gösterin.

4- Onların sorunlarını kendi sorununuz haline getirmeyin: Empati her ne kadar önemli bir özellik olsa da fazlası zararlı. Bir arkadaşınız ya da aile üyeniz size sorunlarını anlatmaya başladığında mesafenizi korumaya dikkat edin. Sizin onayınızı almak için hikayelerini abartıyor olabilirler.

5- Konuyu değiştirin: Eğer konu olumsuz bir yöne doğru gidiyorsa hemen insiyatifi ele alın ve konuyu değiştirin.

6- Sorunları değil çözümleri konuşun: Olumsuz insanlarla birliktesiniz diye çözümlerden bahsetmemezlik yapmayın. Onlara ‘Bunu nasıl çözebilirsin?’ ‘Sence onlar nasıl hissediyordur?’ gibi sorular sorarak farklı bir bakış elde etmelerini sağlayın.

7- Onları geride bırakın: Hayatta bazen işimize yaramayan şeylerden kurtulmamız gerekir. Eğer bu kişi bir aile bireyi ise onunla geçirdiğiniz zamanı sınırlamayı deneyebilirsiniz.

Hthayat

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir