Yemek Yemeyen Çocuğa Nasıl Yedirilir?Yemek Yemeyen Çocuğa Nasıl Yedirilir?

Ebeveynler yemek yemeyen çocuklara nasıl davranmalı? İştahsız çocuğa nasıl yemek yedirilir?  yemek yedirebilmek için neler söylenmeli?

Uzman Psikolog Yegan Sasık, “Nasıl ki diyet yaparken üç beyaz zehir diyor uzmanlar; ekmek, şeker ve tuz için, bizim konumuzda da üç zehir, “Israr, rüşvet ve ceza” diyor. Peki yemek yemeyi reddeden bir çocuk için neler yapılabilir? 

İşte, zor yemek yiyen çocuklara yemek yedirebilmenin 10 yolu: 

1. Öncelikli olarak evde çocuk ile yaşayan diğer bireylerin yemek yeme düzen ve alışkanlıklarını gözden geçirin. Değişim istiyorsanız, önce kendinizden başlamanız gerektiğini unutmayın.

2. Evinizde tüketilmesini sağlıklı bulmadığınız ve tüketimi halinde ana öğünlerde verdiği tokluk hissi nedeniyle yemeği reddetme davranımını kaçınılmaz kılan atıştırmalıkları evinizde bulundurmayın. Bu gibi besinler hafta sonu, Siz uygun gördüğünüzde ev dışında ya da evde fakat tek kullanımda bitecek miktarda tüketilebilir.

3. Atıştırmalık-ara öğünlerden ve ana öğün öncesi yoğun sıvı (kutu meyve suları gibi) tüketiminden kaçının.

4. Çocuğunuz elbette acıkacaktır. Sürekli sormayı bırakın ve aç olduğunu dile getirmesini bekleyin. Bu sayede inatlaşma sürecinden de kaçınmış olacaksınız.

5. Aç olduğunu dile getiren çocuğa yemeği hazırlayın; hem sevdiği hem de sağlıklı olduğunu düşündüğünüz besinler sunun.

6. Yemeği reddeden çocukla tartışmayın. Sinirlenseniz dahi belli etmeyin. Tabağını alın ve kaldırıp sofradaki diğer kimselerle keyifli sohbete devam edin. Daha sonra acıkırsa tekrar aynı yemeği sunun.

7. Porsiyonları kendisinin ayarlamasına izin verin.

8. Seçim şansı olacak sayıda yemek varsa menünüzde, seçmesine izin verin. Seçtiği takdirde mutsuz olacağınız yemekleri hazırlamayın.

9. Yemek saatinde evde değilseniz çocuğunuzla ilk karşılaştığınızda sorduğunuz soru “Yemeğini yedin mi?” olmasın.

10. Başkalarının yanında çocuğunuzla ilgili yaşadığınız sorunlardan söz etmeyin; “Hiç yemek yemez!” gibi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir