Yaz Sıcaklarında Hamilelere Önemli 10 TavsiyeYaz Sıcaklarında Hamilelere Öneriler

Yaz sıcaklarında hamilelik zor geçer. Özellikle de son aylara girildi ise. Yaz aylarını , serin ve sağlıklı geçirmek isteyen anne adaylarına  10 öneri…

Hamilelik dönemi yaza denk gelen anne adayları zor günler geçirir. Havadaki sıcaklık artışıyla birlikte hamile bayanlarda  sıcak basmaları,avuç içi ve ayak tabanlarında yanmalar, alerjik problemler, bulantı ve kusmalardaki artış,  halsizlik, uykusuzluk ve nefes darlığı gibi bir takım şikayetler artar. Yükselen sıcaklıkların sizi keyfinizi bozmasına izin vermeyin.

Yazın rahat hamilelik geçirmek için hazırladığımız yazılara makalenin sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz.

İşte yaz sıcaklarında hamileler için 10 önemli tavsiye…

1- Dışarıda yapmanız gereken işleri, güneş ışınlarının az etkili olduğu sabah ve akşam saatlerinde yapmayı tercih ediniz.

2- Sıcaklık 32 dereceyi aştığında, bir fan veya klimalı ortamlarda bulunun.

3-  Açı renkli, pamuk, keten ve ipekten oluşmuş kıyafetleri tercih edin.

4- Vücudunuzun sıvısız kalmaması için bol bol sıvı tükettin. Az sıvı tüketimi gebelikte sık rastlanan; idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık ve hemoroid sıkıntılarında artmaya neden olur. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu erken doğum ve düşük tehdidi gibi pek çok probleme neden olabilir. Normal şartlarda bir gebenin 2 litre su tüketmesi gerekir. Yazla birlikte her saat başı 250-300 cc su tüketilmesi gerekmektedir.  Elektrolit ve mineral kaybını azaltmak için sodyumu azaltılmış soda içilebilir. Aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınmak gereklidir.

5- Sıcakla birlikte artan ödemle mücadele etmek için tuz alınımını en aza indirin. Ama tümüyle kesmeyin. Çünkü sizin ve bebeğinizin tuz ihtiyacı vardır. Ayaklarınızdaki şişliği azaltmak için soğuk su banyoları ile birlikte ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenin.

6- Güneş ışınlarından ve güneşten korunun. Gebelikte artan hormonlar nedeniyle ciltte hassasiyet, kuruluk ve lekelenmeler sık gözlenir. Güneşe çıkarken en az  30 faktörlü güneş kremleri kullanın. Bunlar lekeleri önleyeceği gibi, güneşin zararlı etkilerinden sizi korumaya yardımcı olur. Güneşlenirken gölgede ve tercihen üzerinde bir t-shirt ile güneşlenmeyi önermekteyiz. Kuruyan cildiniz için duştan sonra nemlendirici kremler kullanın.

7- Sıcak basmalarını engellemek için, sık sık ılık duş alın. Yanınızda taşıyacağınız spreyilli sular serinlemenize yardımcı olur. Soğuk yoğurt ve sütten yapılmış meyveli içecekler de serinlemenize yardımcı olur.

8- Güneşte dışarıya çıkılacaksa veya akşam yemeklerinde ekşili gıdalar, barbekü soslar içeren gıdalar gibi reflüyü arttıran  gıdalardan uzak durun. Ayrıca akşamları aşırı kalorili ve ağır gıdalardan yerine daha hafif ve hazmı kolayları tercih edin ve yedikten sonra en az bir saat yatağınıza gitmeyin. Bu rahat uyumanıza da yardımcı olacaktır.

9- Sık sık şekerleme yapın. Ayrıca kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız, mutlaka yardım alın.

10- Egzersiz yaparak hızlı kilo alınımını sınırlayın. Egzersiz tercihlerini yüzme, yürüyüş ve bisiklete binme yönüne kullanabilirsiniz. Fırsat yaratıp yüzün.  Yüzme ile  vücudunuzun adeta tüm kaslarını çalıştırabilir, aynı zamanda psikolojik bir rahatlama da sağlayabilirsiniz.  Yüzme için denizi ve hijyenik durumundan emin olduğunuz havuzları kullanabilirsiniz.

Yazın Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin Öneriler
Hamile Bayanlara Yazın Serinlemek İçin Öneriler
Hamilelere Giyim Önerileri

4 Yorum

  1. yeliz gümüş 28 Temmuz 2016 Alıntıla
    • Nimet Tuba Oz 30 Temmuz 2016 Alıntıla
  2. Ezginin annesi 6 Temmuz 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 6 Temmuz 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir