Bebekler Yürümeye Başlarken Yapılması GerekenlerBebekler Yürümeye Başlarken Yapılması Gerekenler

Bebeğiniz ilk adımlarını atarken yanında olun. Bebeklerin ilk adımını attığı an anneler için en heyecanlı andır…. Peki bebeğiniz yürümeye başlayınca ne yapacaksınız?

Yürümek bebeğinizin çocukluğa attığı ilk ve en büyük adım. Bebeğinizin heyecanlı günlerinin gelmesine birkaç hafta ya da birkaç ay kala onun elinden tutarak bebeğinizi o büyük güne hazırlayın. Bebekler tekerlekli oyuncakları çok sever. Çünkü onlarla etrafta daha önce hiç olmadıkları kadar özgürce dolaşabilirler. Ayrıca bu oyuncaklar dengelerini kurmalarına yardım eder.

bebek

Tekerlekli oyuncaklar ne işe yarar

– Direnci geliştirir: Bebeğiniz bir kez ileriye doğru adım atmaya başladığında tekerlekli oyuncağını da -tabii siz de arkasındayken- itebilir. Birçoğu tekerlekli oyuncakları ittirmeyi çabucak öğrenir. Böylece kolları ve bacakları güçlenir. Karın kasları çalışır.

– Cesareti artırır: Çocuk gelişiminde her adım bir yenisini getirir. Çocuğunuz bir kez hareket etmenin heyecanını tattığında yürümek için kendisini daha fazla zorlar.

– Kullanışlı (uzun ömürlü) olur: Bebekler evinizin içindeki her noktaya yakınlaşmak ister. Bunu yaparken de hiç yorulmazlar aksine çok eğlenirler. Bu yüzden tekerlekli oyuncakları yıllarca kullanabilirler. Çocuğunuzu etrafta onunla dolaşırken görmek de sizi neşelendirir.

İlk doğum günleri ve ilk adımlar

Yeni ebeveynlerin birçoğu buna takılmış durumda. Çünkü bu iki mükemmel günün nasıl oluyor da denk geldiğini düşünüyorlar. Aslında bebeğinizin ilk kez ne zaman ayaklanacağı ve sendeleyeceği hiç belli olmaz. Sonuçta bundan kendisi bile haberdar değil. Bebeğinizin ilk 12 ayını tamamlaması onun için bir dönüm noktası. Ama ilk adımının bundan iki ay öncesine ya da sonrasına denk gelmesi de rastlanan bir durum. Uzmanlar yürümeye başlamanın 9 ile 18 ay arasında olabileceğini belirtiyor. Dilerseniz artık kamerayı elinize almanız gerektiğini işaret eden bazı ipuçlarını bulabilirsiniz!

İşte bebeğiniz yürümeye başlarken yapmanız gerekenler…

Sayfa: 1 2


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir