Hamilelikte Kabız Olmamak İçin Ne Yemeli?Hamilelikte Kabız Olmamak İçin Ne Yemeli?

Hamilelik döneminde sık rastlanan sorunlardan biri de Kabızlıktır. Kabızlık sorununa karşı hangi besinleri tüketmeliyiz? Uzman Diyetisyen Serkan Tutar hamilelikte kabızlığa karşı beslenme önerilerinde bulundu…

Hormonal sistem hamilelik döneminde tam anlamıyla değişir. Bu değişiklik döneme özgü barsak hareketlerinde yavaşlamalara neden olur. Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için posa içeriği yüksek olan sebze ve meyvelerin gün içerisinde yeterli porsiyonlarda (ortalama 5-9 porsiyon) tüketilmesi gereklidir. Ayrıca kuru meyveler bu dönemde bağırsak hareketlerini artıran kurtarıcılardır. Gün kurusu, kuru erik, incir, siyah kuru üzüm, yaban mersinini belirli miktarlarda tüketmeniz bağırsak düzeninizin sağlanmasına katkıda bulunacaktır. Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek gibi kurubaklagiller düzenli faaliyet gösteren bağırsaklar için tüketimi şarttır. Hamilelik döneminde günde 4-6 öğün tüketilmesi önerilmektedir. Egzersiz, bağırsak hareketini hızlandıran ve anne adayını stresten uzaklaştıran bir unsur olması nedeniyle ihmal edilmemelidir.

Bazı yiyecek ve içecekler bağırsak hareketini hızlandırarak hamilelik döneminde sıklıkla yaşanan kabızlık probleminin yaşam kalitenizi etkilemeyecek şekilde azalttığı bilinmektedir.

Hamilelikte Beslenme

İşte hamilelikte kabızlığa iyi gelen besinler:

Kayısı

Magnezyum minerali içeriğinin yüksek olması nedeniyle barsak hareketlerinin daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu da hamilelik döneminde kabızlık problemi yaşayan kadınlar için çok önemlidir. Sabahları aç karnına veya gün içerisinde toplamda 3-4 adet gün kurusu tüketilmesi bir porsiyon meyveye denk gelmektedir. Kayısı iyi bir kalsiyum kaynağı olması nedeniyle hamilelik döneminde kilo kontrolü için de iyi bir alternatiftir.

Su

Su hepimiz için hayat demektir. Hayatın her anında, her hastalıkta ve her dönemde bol su içilmesi desteklenmelidir. Gebelik döneminde yaşanan sıkıntıların başında olan ödemin vücuttan atılması ve vücutta çözünmenin sağlanması için yeterli miktarda su alımının gerçekleşmesi şarttır. Gün boyunca içilecek 2-2,5 litre su hem ödem hem de düzenli barsak hareketleri için önemlidir.

Kurubaklagiller

Hamilelik döneminde yaşanan sıkıntılardan biri de kan şekerinin dönemsel olarak yükselmesi. Gestasyonel diyabet olarak adlandırılan bu rahatsızlık için kurubaklagillerin tüketilmesi önemlidir. Çünkü kurubaklagiller kan şekerinin dengeli olarak yükselmesini ve barsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan besin grubudur. Ayrıca sağladığı uzun süre tokluk hissi nedeni ile annelerin aralarda boş enerji kaynaklarına yönelmeleri engeller. Hamilelik dönemi öncesinde ve anında vücuda folik asit yüklemesi yapılır. Özellikle kuru fasulye içerisinde yüksek miktarda folik asit bulunmaktadır ve günlük folik asit ihtiyacının üçte birini tek başına karşılar.

Ihlamur

Hamilelik döneminde annelerin yaşamış olduğu en büyük sıkıntılardan biri de gaz sancılarıdır. Ihlamur bu sıkıntının yaşanmasını azaltan en önemli içecektir. Ayrıca bu dönemde yaşanması muhtemel olan uykusuzluk sıkıntılarını da ortadan kaldırır. Mide ekşimesi ve kabızlık gibi hamilelik döneminde sık yaşanan sıkıntıların çözümü için günde 2 fincan ıhlamur içebilirsiniz.

Erik

Anne adaylarının sıklıkla aşerdiği erik, özellikle hormonal dengesizlikten dolayı yıpranan sinirlere iyi gelir. Ayrıca hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra kabızlık sıkıntısının yaşanmasını engeller. Erik tüketen annelerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta tuzdur. Erik ile birlikte tüketilen tuz, vücutta ödeme neden olabileceği için tüketiminden kaçınılmalıdır.

Kefir

Barsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin çoğalmasını ve daha uzun yaşamasını sağlar. Bu özelliği kefiri yoğurttan bile üstün kılmaktadır. Bu yararlı bakterilerin çoğalması, hamilelik döneminde yaşanacak kabızlık sıkıntısının çözümünde etkendir. Kefirin, barsak sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilinmektedir. Bu durum anne adayının hastalıklara yakalanma riskini de azaltacaktır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir