Eçeverya – Saksı Güzeli (Echeveria)Eçeverya – Saksı Güzeli (Echeveria)

Damkoruğugillerden olan Eçeverya bilinen adıyla Saksı Güzelinin anavatanı Orta Amerika ile Güney Amerika’nın kuzey bölgeleridir. Tüm dünyaya yayılmış 150 civarında türü bulunmaktadır. Etli ve sulu bitki türlerindendir.

Eçeverya türleri çok iyi salon ve balkon bitkileri olup eskiden beri Türk bahçelerinin özellikle havuz kenarlarını süsleyen çiçekler arasında yer almışlardır.

Çoğu eçeverya türü gövdesiz ya da çok kısa gövdelidir. Etli yaprakları donuk yeşilden parlak pembeye ve hatta mora kadar renklerde, 40 cm çapı bulan rozetler oluştururlar. Bu rozetin üzerinde uzayan saplar da açan uzun ömürlü çiçeklerinin rengi, eçeveryanın türüne göre kırmızı, pembe yada turuncu olur.

Saksı Güzeli

Çiçek açma mevsimi de türlere göre ilkbahar, yaz ya da sonbahar olarak değişkenlik gösterir. Eçeveryaların yeni yetişmekte olan küçük örnekleri, çiçekçilerde satışa çıkarılmaktadır. Eçeveryaların üretimi tohumlarıyla veya piçlerinin dallandırılmasıyla olur.

Eçeverya

Eçeverya nasıl yetiştirilir?

Toprak: Eçeveryalar zengince karışımlı toprağı sever. Uygun toprak hazırlamak için, bahçe toprağına yaprak çürüntüsü ve kaba deve kumu karıştırılır.

Su: Çiçek açtığı dönemlerde bol bol sulanmalı, çiçek açma dönemi bitince verilen su biraz azaltılmalıdır. Kışın bitkiye daha az su verilir.

Işık: Eçeveryalar, güneşli, havadar ve çok aydınlık yerleri severler.

Sıcaklık: Serin ortamları seven bitki, kışın en düşük 5 dereceye kadar dayanabilir.

Gübre: Ayda bir kez standart sıvı gübre verilir.

Saksı Güzeli

Saksı Değiştirme: İki yılda bir ilkbahar mevsiminde kökleri saksısını doldurmuşsa, bitkinin saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilirken, yukarıda tanımı verilen uygun toprak eklenir. Artık saksı değiştirilmek istenmiyorsa, kökleri zedelenmeden özenle tüm toprağı çıkarılır, kökleri biraz kırpıldıktan sonra uygun toprak eklenerek aynı saksıya dikilir.

Viresia – Vriesea Bakımı
Düğün Çiçeği – Girit Lalesi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir