Saç Boyaları Sağlık İçin Tehdit Mi?Saç Boyaları Sağlık İçin Tehdit Mi?

Kadınların vazgeçilmezidir Saç Boyamak. Peki saç boyamak  sağlık sorunlarına sebep olur mu? Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu saç boyamak hakkında bilgiler verdi….

Saçımızı boyarken hangi sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğimizin farkında mıyız?   Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, gerçekleşen araştırmalarda, saç boyaları ile cilt, idrar kesesi, yumurtalık, lösemi, lenfoma, göğüs, beyin ve kan kanseri arasındaki ilişkilerin gözlendiğini belirtti .

Prof. Dr. İbrahim Uslu, Federal Amerikan Kanser Cemiyeti’ne göre saç boyalarında mevcut bulunan kimyasalların kanser oluşumunu tetikleyebildiğini belirtti .
Boyaların içerisinde mevcut bulunan , aromatik amin ve fenol adlı kimyasalların adeta bir sünger gibi olan saç derisinden geçerek deri içinde kanserojen etkiye sahip N-nitrozaminlere dönüştüğünü ifade eden Uslu, bu bileşiklerin kanser oluşumunu tetiklerken ilk olarak karaciğeri hedef almakta olduğunu vurguladı.

YÜZDE 19’U SAÇ BOYAMAYLA İLGİLİ

“Yapılan evvelki araştırmalarda da saç boyaları ile cilt, idrar kesesi, yumurtalık, lösemi, lenfoma, göğüs, beyin ve kan kanseri arasındaki ilişkiler gözlenmiştir” diyen Uslu, bunları açıkladı :

“Los Angeles Üniversitesi’nden Dr. Gago-Dominguez, bin 514 vaka üzerinden yapmış olduğu araştırmada enteresan sonuçlara ulaşmıştır. International Journal of Cancer Dergisinde yayınlanan makalesinde örneğin saçlarını senede 12’den çok boyayan hanımlar , hiç boyamayanlara oranla idrar kesesi kanserine yakalanma riskini iki kat artırmaktadırlar. 15 sene süreyle saçlarını sık bir biçimde özellikle koyu renklerle boyayan bayanlarda mesane kanserine yakalanma risklerinin, hiç boyamayanlara oranla üç defa daha çok olduğu sonucuna varmıştır. Hatta araştırmada bayanların saçlarını boyayan kadın kuaförlerinin de boya kullanmayanlara oranla % 50 daha çok mesane kanserine yakalanma riski olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak araştırmada Los Angeles şehrinde görülmüş olan mesane kanser vakalarının % 19’unun saç boyaması ile ilintili olduğuna karar verilmiştir.”

PEK ÇOK BİLİM İNSANI DOĞRULUYOR

Pek çok fazla bilim adamının saç boyaları ile alakalı yaptıkları araştırmada benzer sonuçlarla karşılaşıldığına dikkati çeken Uslu, Michael Huncharek ve arkadaşlarının Public Health Report Dergisi’nde yaptıkları araştırmada da düzenli olarak uzun bir zamanda saç boyası kullanan kadınların mesane kanserine yakalanma risklerinin kullanmayanlara oranla % İkinci ila % 50 daha çok olduğuna karar verildiği aktarıldı.
Artık pek çok fazla bilim adamı son kullanıcı güvenliği açısından piyasalardaki saç boyalarının incelenmesi ve potansiyel risklerinin belirlenmesi gerekmekte olduğunu savunduğunu ifade eden Uslu, şu şekilde devam etti:
“Bırakın kanseri, saç boyaları ciddi bir biçimde saçlarınıza zarar vermekte dökülmesine ve kelliğe sebep olmaktadır. Bunu da hepiniz biliyor, gözlemliyorsunuz ve görüyorsunuz. Genç yaşta kel olanların sayısı toplumda sürat ile artmaktadır. Saç boyalarının daha az kanser riskli kimyasallardan yapılması gereklidir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığının sigara hususunda halkı bilgilendirmedeki başarısını saç boyalarında da yerine getirmesi gereklidir. Sağlık bakanlığı yetkilileri saç boyalarının ne kadar tehlikeli olduğunu okullarda anlatmalı ve özellikle genç kızlarımıza bu mevzuda broşürlerle aydınlatıcı bilgiler vermelidir. Halkımızın kansere yakalanmaması için yetkililerin daha çok çaba göstermesi gereklidir.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir