Pişik Nedir Ve Tedavisi Nasıl YapılırPişik Nedir Ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Pişik nedir? Bebeklerde pişik nasıl oluşur? Pişik ne gibi sıkıntılar yaratır? Pişiğin tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde oluşan pişiklerin sebepleri…

Cildin bebek beziyle temas ettiği bölgede oluşan kızarıklık ve tahrişe pişik adı verilir. Pişiğin temel nedeni ıslaklıktır.

Bebek bezinin hassas bebek cildine sürtünmesi ve kapalı bez bölgesindeki idrar ve dışkının da cildi tahriş etmesi kızarıklık ve pişiğe yol açan en önemli sebepleri oluşturuyor.

Bezin ciltte uzun süre kalması, çok sıkı bağlanmış olması veya bebeğin cildinin aşırı hassas ya da alerjik olması pişiği hızlandıran nedenlerin başında gelir. Bebeğin anne sütünden mamaya veya ek besinlere geçmesi sırasında, diş çıkarma dönemi ile antibiyotik tedavisi süresinde de pişik oluşumunda artış görülmektedir.

Pişiğin önlenmesi için dikkat edilmesi gerekenler…

Pişik oluşumunu engellemek tedaviden daha kolaydır. Pişik olan bebek, pişikli bölgesinde yanma, batma ve kaşınma hisseder. Bu da sürekli bir ağlama ve huzursuzlanmaya neden olabilir. Tedavi edilmeyen pişiklerde, çok kısa süre içerisinde o bölgede yeni enfeksiyonlar oluşur. Bu nedenle pişiğin tedavisinden önce oluşumunu engellenmelidir.

Bebeğin altının temiz, kuru ve serin kalması sağlayınız. Pişik kremini gün içinde her alt değişiminde kullanınız. Pişik kreminin özellikle bebeğin cilt kıvrımları arasına da nüfuz etmesine dikkat ederek ince bir tabaka halinde sürmelisiniz. Bebeğin altını sık sık açık bırakıp hava almasının sağlanması iyi olur.

 Pişiğin tedavisi için yapılması gerekenler…

Eğer bebeğiniz pişik olduysa altını daha sık değiştiriniz. Kullandığınız alt bezinin tipini değiştiriniz. Eğer hazır ıslak mendilleri kullanıyorsanız bırakınız. Bu önlemlerle düzelmeyen, ilerleyen pişiklerde mantar ve enfeksiyon gelişimi olduğu için çocuk doktorunuza başvurunuz.

İlginizi çekecek makalelerimiz…

Bebeklerin Alt Değişimi Ve Temizliği Nasıl Yapılmalı
 Bebeklerde Kulak Ağrısı
Bebeklere Özel Ev Yapımı Pişik Kremi
Bebeklerin Zor Geçirdiği Dönem – Diş Çıkarma

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir