Deniz Ve Havuzdan Çıktıktan Sonra Islak KalmayınDeniz Ve Havuzdan Çıktıktan Sonra Islak Kalmayın

Deniz mevsimi açıldı. Fakat denize veya havuzdan çıktıktan dikkat edilmesi gereken kurallar var. Bunların en önemlisi ıslak mayo ile kalmamak.

Islak mayo hastalıklara davetiye çıkarıyor.  Uzmanlar özellikle çocuklara dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti….

Uzmanlar, deniz ve havuzdan sonra sadece havluyla kurulanmanın yeterli olmadığını dile getiriyor. Nedeni ise; çok kişinin yoğun olarak kullandığı havuzlarda insanların burun floralarında, cilt üzerindeki bakteriler, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikroplar havuz suyuna geçmesi.

Havuz ve denizden bulaşabilen bakterilere karşı çocuklar erişkinlere göre çok daha duyarlıdır. Sağlık için gerekli şartlara sahip olmayan havuzlar dışında kimi zaman da kanalizasyon bulaşan deniz suyu da çocuklarda birçok enfeksiyonu, özellikle idrar yolu enfeksiyon riskini artırabilmektedir.

Kanalizasyon bulaşan deniz suyu; kulak enfeksiyonları, göz iltihabı, ciltte mantar ve ishal gibi sindirim sistem sorunlarına da yol açmaktadır.

Peki denizden veya havuzdan çıktıktan sonra ne yapılmalı?

Deniz ve havuzdan sonra sadece havluyla kurulanmak işe yaramamakta. 

Bakterilerin üremeleri için uygun ortam oluşturan nemli mayoların çıkarılması gerekmektedir.

Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duşta yıkanmalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için genel önlem olarak, bol miktarda sıvı alınmalı ve özellikle de şeker içeriği düşük meyve suları bolca tüketilmelidir.

Denize girmek havuz suyuna kıyasla daha güvenlidir. Havuzdan bulaşan hastalıkların çoğu klorlama, filtreleme ve temiz su ilave edilmesi gibi yöntemlerle önlenebilir. Yüzme öncesi mutlaka duş alınmalıdır. Bu şekilde vücuttaki ter, idrar ve dışkı ile bulaşmış enfeksiyon potansiyeli taşıyan etkenlerinin uzaklaştırılması sağlanmış olur.

Kız çocuklarında daha çok görülmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda, yüksek ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrarında kan görülmesi, kötü kokulu idrar en sık görülen şikayetlerdir.
Yakın zaman içinde havuzda bulunan çocuklarda bu şikayetlerden herhangi biri mevcutsa en kısa zamanda hekime başvurmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonları kız çocuklarında anatomik sebepler nedeniyle erkek çocuklara göre daha sık görülmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonları içinde de en sık sistit (idrar torbası iltihabı) görülmektedir. Bu enfeksiyonlar  tedavi edilmez ise,  ciddi böbrek hasarına yol açmaktadır.

Sağlık makalelerimizden sizin için seçtiklerimiz…

Sıcak Havalarda Soğuk Duş Şoka Sokabilir
Yaz Sıcaklarında Hamilelere Önemli 10 Tavsiye
Amenore Nedir – Adet Gecikmesi Nedenleri
Güçlü Ve Sağlıklı Kemiklere Sahip Olmak İçin Ne Yapmalı
Varisten Doğal Yollar İle Korunma
Kandaki Yağı Dengelemek İçin Sadece 1 Fincan

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir