Regl Dönemi Nasıl Geçirilmeli?Regl Dönemi Nasıl Geçirilmeli?

Pek çok kadın regl dönemini  sıkıntılar ile geçirir. Bu dönemlerde evden ve yataktan çıkmak istemeyen kadınlar bile vardır. Peki bu durum ne kadar sağlıklı ?

Aslında yanlış bilinen durumlardan birisidir yataktan çıkmadan bu dönemi geçirmek. Regl dönemlerindeki sıkıntılardan kurtulmanın yolu egzersiz yapılmasıdır. Uzmanların konu ile ilgili görüşleri ise günde düzenli 30 dakika aerobik , egzersiz krampların, şişmenin, ruh hali değişimlerinin ve diğer PMS belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olacağı yönünde. 

Hanımlar adet döneminde yapabileceğiniz egzersizleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Günde düzenli 30 dakika aerobik egzersiz krampların, şişmenin, ruh hali değişimlerinin ve diğer PMS belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Ağırlık Kaldırmak

Koşmak istemiyorsanız spor salonunda ağırlık kaldırabilirsiniz. Ağırlık kaldırmak kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Daha fazla kas miktarı daha hızlı çalışan metabolizma demektir. Bu sayede dinlenirken bile daha fazla kalori yakarsınız.

Adet döneminde daha az tekrarla daha hafif ağırlıklar kaldırabilirsiniz. Kollar, bacaklar, sırt, karın, kalça gibi tüm büyük kas gruplarını çalıştırmayı hedefleyin. Yorgun veya güçsüz hissederseniz sık sık mola verin.

Yoga

Yoga

Yoga stresi ve gerilimi azaltabilecek, vücutta kan ve oksijen dolaşımını artıracak, sinir sistemini sakinleştirecek nefes alma ve rahatlama tekniklerine odaklanır.

Ayrıca duygulara odaklanmayı sağlayarak ihtiyaçlarınızı ve hislerinizi daha iyi ifade edebilmenize yardımcıdır. Karnı hedefleyen esneme hareketleri dölyatağı kaslarını rahatlatır. Kedi, kobra, balık veya aşağı bakan köpek gibi farklı pozlar denenebilir.

Aerobik Egzersiz

Aerobik Egzersiz

Adet döneminde birçok kadın enerjisini ve spor yapma hevesini kaybeder. Bir hafta boyunca sporu aksatmaktansa, düzenli sporunuzu daha ortalama bir yoğunlukta yapmayı tercih etmelisiniz.

Orta yoğunlukta egzersiz krampları rahatlatabilir ve şişme hissini azaltabilir. Fiziksel aktivite ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak adet dönemiyle ilişkili baş ağrılarını azaltır. Fiziksel aktivitenin bir diğer faydası iyi hissetmeyi sağlayan hormonların salgılanmasını teşvik etmesidir.

Diğer Önlemler

Diğer Önlemler

Vücudunuzu dinleyin. Eğer egzersiz size fazla gelecekse evde kalıp dinlenin. Ayrıca çok fazla egzersiz de adet döneminin aksamasına veya düzeninin bozulmasına sebep olabilir.

Bu da PMS’e benzer belirtiler yaratacaktır. Spor düzeninizde bir veya iki günlük dinlenme araları koyarak vücudunuza kendini tamir etme imkanı verin. Adet döneminizin düzeni bozulursa veya şiddetli adet dönemi belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir