Güneş Yanığına Karşı Doğal ÇözümlerGüneş yanığına karşı Doğal çözümler…

Su

Su cildinizi nemlendirir ve yumuşatır ve esnek yapar, bu yüzden güneşden cildini yanmış ise, su ile yanıkları rahatlatmalısınız ve daha fazla su içmelisiniz.

Bal

Bal, güneş yanığını yatıştırır ve hasarlı cilt hücrelerini geri yeniler. Yanıklara sürün ve 20 dakika bekletin.

Çilek

Çilek cildi yatıştırır. Kollajenin  en önemli üreticisi olan C vitamini bakımından zengin olan çileği güneş yanıklarında kullanabilirsiniz. Birkaç çileği püre haline getirip güneş yanığına bolca sürün, birkaç dakika sonra durulayın.

Patates

Patates yanık üzerinde bir analjezik olarak etki gösterir, çünkü derideki ısyı, ağrıyı rahatlatmak için içeriğinde  nişasta barındırır. Çiğ patates soyup, orta kalınlıkta dilimlenerek yanık üzerine dizin. Patatesin soğukluğunu hissetmediğiniz zaman  uygulamayı istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan etkin maddeler  hasarlı cildin yenilenmesine yardımcı olur.

Yeterli miktar çay poşetini alın. Sonra küçük bir kaseye soğuk su alın. Yeşil çay poşetlerini soğuk suyun içine bırakın 30 saniye bekletin. İyice ıslanan poşetler alın ve güneşten yanan bölgelerinize yerleştirin. Nazikçe çay poşetlerini cildiniz üzerinde gezdirin. Çay poşetinin yeteri kadar serinlik sağlamadığınız hissettiğinizde işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bu şekilde tekrarlama işlemine 5 dakika kadar devam edin. İşleme son verdikten sonra 1 saatlik bir ara verin ve 1 saat sonunda işleme tekrar başlayın. En başta yaptığınız gibi poşetleri soğuk su dolu olan kaseye yerleştirip 30 saniye bekleyin ve işlemini tekrarlayın. D,kkat etmeniz gereken ise yeni çay poşetleri kullanmak.

Bu uygulamalarıı yaptıktan bir süre sonra yanıklarınızda iyileşme göreceksiniz. Ancak yanıklarınız ağır derecedeyse mutlaka doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin. Aynı şekilde yanıklarınız çok ağır olmasa bile bir cilt doktorundan onay alarak bu işlemleri uygulamanız çok daha iyi olacaktır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir