Çocuklarda Uyku DüzeniÇocuklarda Uyku Düzeni

 Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci; çocukların uyku süresi ve uykuya dalma süresi açısından farklılık gösterebileceğini belirtti…

Çocuklarda sık görülen uyku sorunları

Yaşamın ilk yıllarında uyku sorunu çok sık görülür: Uykuya dalmakta güçlük, gece uyanma, kâbuslar, uyurgezerlik, daha büyük çocuklarda yatağı ıslatma. Uyku sorunlarının çözümleri vardır. Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci anlattı…

Bebek Gelişiminde Doğru Ve Yanlışlar!

Süt çocukluğu dönemi

Yenidoğan düzensiz uykuya sahiptir. Uyku düzeninin kurulması yaklaşık altı ay sürer. Günde ortalama 16-17 saat uyumasına rağmen bir defada en fazla 1-2 saat kadar kesintisiz uyur. Çocuk büyüdükçe günlük uyku süresi kısalır. Her dönem farklı ihtiyaçlar söz konusudur. Altı aylık bir çocuğun geceleri uyanması normaldir, ancak uyanıklık halinin sadece birkaç dakika sürmesi gerekir.

Bebeğinizin, dolayısıyla sizin geceleri daha iyi uyumanızı sağlayacak öneriler:

 • Bebeğinizi mümkün olduğu kadar sakin ve sessiz tutmaya çalışın. Gece yarısı beslemek veya altını değiştirmek gerektiğinde, onu fazla uyarmayın, fazla uyandırmayın.
 •  Çocuğunuzun gündüz çok uzun süre uyumasına izin vermeyin, gün içinde çok uyuyacak olursa gece uyanık olma ihtimali daha fazla olacaktır.
 •  Bebeğinizi, uykusunun geldiğine dair ilk belirtide yatağına yatırın. Kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi gereklidir. Uyuyana kadar kucaklamak veya sallamak isterseniz, gece uyandığında da aynı şeyleri yapmanız gerekecektir. Bu da çocuğunuzun uyumayı kendi başına başarabilmesini engeller.
 •  Bebeğinizi emzikle yatağa koymaktan kaçının. Emzikle uyumaya alışan bebekler de kendi başlarına, emziksiz uyumayı öğrenemezler. Emzik bebeğin emme ihtiyacını gidermek içindir, uykuya yardımcı olmak için değil. Bebeğiniz emzikle uykuya dalarsa, yatağa koymadan önce emziği yavaşça çıkarın.
 •  Dört ila altı aylık bebeğiniz uyandığında müdahalenizi geciktirin. Bebeğinizi kontrol etmeye gitmek için birkaç dakika bekleyin; birkaç dakika içinde uykuya yeniden dalabilir. Ağlamaya devam ederse gidip kontrol edin ancak ışığı yakmayın, oynamayın, kucaklamayın veya sallamayın. Eğer ağlama devam ederse biraz daha bekleyip tekrar kontrol edin. Kendisini neyin rahatsız edebileceğini bulmaya çalışın: Aç olabilir, altını ıslatmıştır, ateşlenmiştir vb.
 •  Çocukların uyku pozisyonu ve SIDS (ani beşik ölümü sendromu). Amerikan Pediatri Akademisi sağlıklı çocukların sırtüstü pozisyonda yatırılmasını tavsiye etmektedir. Çünkü son zamanda yapılan çalışmalara göre sağlıklı bir çocuğun uykuda sırtüstü yatmasından doğacak herhangi bir zarar yoktur.
 •  Çocuğunuzun uyumasına yardımcı olan ilaçlardan kaçının. İlacın yarattığı etki zamanla azalır; bir süre sonra gecenin ortasında etkisini yitirmeye ve gece uyanmalarına neden olmaya başlar. Bazı ilaçlar gece korkularına veya diğer uyku bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca çocuğunuzun gündüz yeterince ayılamamasına neden olur.

Eğer bebek hasta ise bu öneriler ertelenir. İyileştikten sonra uyku düzeninin tekrar oluşturulmasına çalışılır.

Bebekler İçin Kulak Temizliği

Oyun çocukluğu ve okul öncesi dönem

Birçok aile oyun çocuklarının yatağa gitme zamanının günün en zor kısmı olduğunu düşünür. Bu yaştaki bir çocuk, özellikle de kendisinden daha büyük bir kardeşi uyanıksa yatağa gitmeye direnç gösterebilir. Oyun ve okul öncesi çocuklarının her gece 10-12 saat uykuya ihtiyaçları vardır.

Bebeklerin Sallayarak Uyutulması Zararlı Mı?

Öneriler:

 •  Çocuğunuz uykuya dalmadan önce sessiz bir dönem geçirmesini sağlayın. Uykudan önce sakin bir rutin geliştirin: Masal okuma, şarkı-ninni söyleme, banyo yapma gibi. Bu düzen bebeğinize uyku zamanının geldiğini hatırlatacaktır. Çalışan anne ve babalar geç saatlerde çocukları ile oynamak isterler. Uykudan önce oynanan aktif oyunlar bebekleri uyarır, uykuya dalmalarını güçleştirir.
 •  Sabit bir uyanma saatinin olmasını sağlayın. Uyuma ve uyanma zamanı haftanın yedi günü aynı olmalıdır. Düzenli uyku ritmini sağlamak açısından uyanma saati uyuma saatinden daha önemlidir. Aynı zamanda uyandırmak uyumaya zorlamaktan daha kolaydır.
 •  Uyurken tehlike yaratmayacak türdense, çocuğunuzun en sevdiği oyuncağı veya battaniyesini yanına almasına izin verin. Çocuğunuzun rahat olduğundan emin olun: Odanın ısısını kontrol edin, kıyafetleri hareketini engellememeli, uyumadan önce su içmek isteyebilir, gece lambası açık kalabilir, kapı aralık bırakılabilir.
 •  Çocuğunuzun sizle beraber uyumasına izin vermemeye çalışın. Bu onun yalnız başına uykuya dalmasını öğrenmesini zorlaştırır.

Her şikayetinde veya sizi çağırdığında odasına gitmeyin. Odanın dışında veya kapısında durarak onunla konuşmaya çalışın.

Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir