Göz Sağlığı İçin Makyaj Yaparken DikkatGöz Makyaj Malzemelerine Dikkat

Sağlıklı gözler için doğru makyaj malzemeleri seçilmeli.

Güzel görünmek, her kadın için önemlidir. Dış görünümün önemli olduğunu bilen kadınların makyaj en vazgeçilmezlerinden biridir.

Kimi zaman buğulu, kimi zaman etkileyici ve çekici bakışlara sahip olmak isteyen kadınların önem verdiği göz makyajı için malzemelerinin seçiminde kalitesiz ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Kalitesiz makyaj malzemeleri alerjiden göz enfeksiyonuna ve hatta körlüğe dahi yol açabilmektedir.

Göz makyajında kalitesiz ürünler kadar, göz makyajını temizlememek de göz sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Göz makyajı ve bakımına gerekli özen gösterilmezse alerji, göz enfeksiyonları, tahrişe bağlı cilt hastalıklarına neden olmaktadır.
Göz makyaj malzemeleri göz farları, göz kalemleri, maskara ve eyeliner’dır. 

Göz makyajı

Uzmanlar, göz altına, göz kapağına hatta alt kirpiklerin diplerine kadar sürülen göz kalemleri ve farların bazen akarak gözün içine girdiğini bunun alerjiden enfeksiyona kadar birçok göz problemine davetiye çıkardığını, hatta bu ürünlerin içindeki kimyasalların, körlüğe bile yol açabilmekte olduğu konusunda uyarıyor. Makyaj ürünü alırken kaliteli ürünler almaya özen gösterilmesi gerektiğini dile getiriyorlar. 

Yanlış  Seçilen Makyaj Ürünleri Göz Kuruluğuna Neden Oluyor.

Göz ve göz çevresi, vücuttaki diğer bölgelere göre daha hassastır. Çünkü gözlerde fazlaca damar ve sinir dokuları bulunuyor. Bunun için kullanılacak makyaj malzemelerinin de doğru seçilmesi gerekiyor. Yanlış seçilen makyaj malzemeleri, en çok göz alerjisine neden oluyor.

Kızarıklık, yanma, kaşıntı, batma, sulanma, çapaklanma gibi yakınmalar alerjinin belirtileri arasındadır. Yoğun yağ içeren kozmetik malzemelerin kullanılmamasını gerektiğini belirten uzmanlar, yağlı ürünlerin, gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırdığını ve istenmeyen sonuçlara yol açtığı konusunda uyarıyor.

Uzmanlar bu tür ürünlerin, korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyerek korneada oksijensizliğe neden olduğunu ve  gözlerde günümüzün sorunu olan göz kuruluğuna sebep olduğunu dile getiriyorlar.

Göz Makyajı İçin Öneriler

Göz Sağlığı İçin Makyajda Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk önce makyaj malzemesi kişiye özel olmalı. Tester ürünlerden uzak durulmalıdır.

Makyaj malzemeleri de açıldıktan sonra belli süreler içinde kullanılmalıdır. Bu süre tüm makyaj malzemelerinin üzerinde belitilmektedir. Süresi dolan makyaj ürünü bitmese bile mutlaka atılmalıdır. Kullanım tarihi geçmiş ürünler, gözlerde önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden, renginde bozulma ve kokusunda değişiklik meydana gelen ürünlerden kaçınmalısınız.

Makyaj malzemesi satın alırken güvenilir markaları ve yine üzerinde “Hipo-alerjenik” veya “Dermotolog onaylı” yazan ürünleri tercih etmelisiniz.

3 ayda bir maskaranızı değiştirmelisiniz. İçeriğinde 10 adetten fazla bileşen olmayan ürünleri kullanmalısınız.

Göz sınırlarını belirgin hale getirmek için kullanılan eyeliner veya göz kalemini gözünüzün içine sürmekten sakınmalısınız. Kirpiklerin dış kısmına sürmeye dikkat edin. Aksi takdirde kirpik diplerindeki yağ bezlerinin kanal ağzı tıkanabilir.
Çünkü kirpiklerin göze yakın olan iç kenar kısmında gözyaşına katkıda bulunan Meibomean yağ bezleri vardır. Bu yağ bezleri makyaj yapılırken tıkanırsa gözyaşı kalitesizleşir ve gözde batma, yanma, kızarma gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Hatta göz kapağında arpacık gibi enfeksiyonlara neden olur.

Alerjik bir bünyeniz varsa ve birden çok kozmetik ürünü aynı zamanda aldıysanız, tercihen sıra ile deneyin ve alerji yapmadığına emin olduğunuz ürünleri kullanılmalıdır.

Makyaj yapmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Makyajınızı düzeltmeye çalışırken kirli temizleme mendillerini kullanmamalısınız.

Göz makyajınızı temizlemeden yatmamalısınız. Gözyaşı bezleri de gözün nemli kalmasını sağlar ve ertesi güne ferah başlamamız için çalışır. Yoksa gözlerde tahrişe, kapak kenarlarındaki gözyaşı kanallarının ağızlarını kapatabileceğinden arpacık, kapak kisti ve gözyaşı azlığına neden olabilir.
Uygun temizleme malzemeleri ile makyajın uyku öncesinde temizlenmesini öneriyoruz. Göz temizleme şampuanları ile temizlemek daha iyi olacaktır.

Suya dayanıklı değil, suyla çıkabilen ürünleri tercih edin. Mutlaka suyla kolayca temizlenebilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca maskaranın sıvı ortamı, mikropların kolayca üremesine neden olur. Bu da gözde şişme, ciltte kızarma ya da pullanma meydana getirir.
Maskarayı kirpik diplerinize kadar getirmeden sürün.

Kuru göz  rahatsızlığınız varsa, tozlanan, pul pul dökülen makyaj malzemelerinden uzak durmalısınız. Bu tarz ürünler gözde, batma, yanma, kaşınma ve kızarmayı  artırıyor.

Kontakt lens kullanıyorsanız, lens taktıktan sonra makyaj yapılmalıdır. Eğer önce makyaj yapar, ardından lensinizi takarsanız,  lens veya parmağınızın sürtünmesi nedeniyle makyaj malzemeleri lens yüzeyine bulaşabilir veya gözyaşına karışabilir. Bu da sizi rahatsız eder.

Gözünüzde yeni başlayan enfeksiyon belirtisi varsa, gözünüz iyileşene veya göz hekiminiz onaylayana kadar makyaj yapmamalısınız. Şayet enfeksiyon varken kullanmış olduğunuz bir ürün varsa, bu ürünü atmanız en doğru uygulama olur.

Göz Makyajı İle Alakalı Yazılarımıza Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz…

Buğulu Göz Makyajı Nasıl Yapılır
Kusursuz Göz Makyajı İçin Maskara Nasıl Kullanılmalı
Mavi Gözleri Daha Çekici Ve Belirgin Hale Getirin
Gözleriniz Yorgun Bakmasın
Göz Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılır
Makyaj Uzmanlarından Makyaj Yapma Taktikleri
Kuruyan Rimel Nasıl Canlandırılır
Doğal Makyaj Temizleme Sütü

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir