Yazın Kilo Verdiren Besinler Neler



Yazın Kilo Verdiren Besinler Neler

Yazın kilo vermek için doğru besinler seçmek gerekiyor.

Su oranı yüksek, bol lifli, ödem attırıcı ve antioksidan deposu olan meyve ve sebzeleri seçtiğiniz zaman daha hızlı ve sağlıklı olarak kilo vermiş olursunuz.

Zayıflamanın temeli doğru besinleri tercih etmekle başlar bu nedenle yaz aylarında mutfağınızdan hangi  besinleri eksik etmemeliyiz?

Gelelim yazın sağlıklı kilo vermek isteyenlere önerilerimize….

Salatalık

Bir çok vitamin ve mineralden oluşan salatalık kilo vermek isteyenlerin mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. Salatalığın %90’ı sudur.  Serinletici bir sebze olan salatalığı yazın gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Özellikle kahvaltılarda yediğiniz salatalık ağızdaki özellikle koku yapan bazı bakterileri öldüren fitokimyasallar salgılamaktadır.

Kalori oranı düşük olan salatalık, içeriğindeki erepsin enzimi sindirimi hızlandırmakta ve vücutta asit oluşturmadığı için kilo vermenizi sağlamaktadır.

Ayrıca C, A ve E vitaminlerini içeren salatalığın toksin atıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca kahvaltıda ekmek yerine yiyeceğiniz her bir salatalık sizi gün boyu da tok tutacaktır. Ancak yanında domates de yemelisiniz. Salatalık yazın hedeflerinize varmanızda yardımcıdır.

Domates

Salatalara, sebze yemeklerinde sıklıkla tercih ettiğimiz domates %95 oranında su içermektedir.  Domates yaz aylarının vazgeçilmezidir.

Likopen deposu, olan domatesin içerisinde C vitamini, A vitamini, folik asit ve  potasyum içermektedir. C vitamini vücutta antioksidan görevi görürken,  A vitamini bağışıklık sistemi, cilt dokularının canlı kalmasını sağlamaktadır.

Domates vücuttaki toksinlerin arınmamıza neden olmaktadır. Bunlara ek olarak içerisindeki yüksek miktardaki lif bulunması nedeni ile kabızlık semptomlarını azaltabilmektedir. Domates ayrıca  susuzluğu da giderir.

Kabak

Kabağın lif içeriği yüksek, ödem atımını hızlandıran, tokluk hissi veren ve düşük kalorili bir yaz sebzesidir.

100 gramlık kabak ortalama, 45 kcal enerji içermektedir. A, C, E, K vitaminlerini içeren kabak, magnezyum, demir, bakır başta olmak üzere mineraller açısından zengindir.  Aynı şekilde karonten alfa, karoten beta açısından da zengindir. Sindirim sistemine iyi gelir.

Kalorisinin az olması dolasıyla kabak kilo vermenize yardımcı olur. Kilo vermek isteyenler hiç düşünmeden diyetlerine kabağı dahil edebilirler.

Bazıları kabak yemeğinin tadını nedense sevmez. Kabak aslında çok lezzetli bir şekillerde tüketilebilir.

Kabak yemeklerinin tariflerine yazımızın sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Maydanoz

Maydanoz, C vitamini ile A vitamini kaynağı betakaroten gibi antioksidan maddeler yönünden çok zengindir. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum, kükürt ve A vitamini bulunmaktadır.

Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor. Vücuttaki aşırı sıvı birikimlerini yok eder. Ödem atıcı sebzelerin başında gelen maydanoz, sindirimi hızlandırıcı ve iştahı baskılayıcı özelliğe sahiptir. Birçok yemek içerisinde aroma verici etkisiyle kullanılan maydanozu çiğ olarak tüketmeye çalışın.

Mürdüm Eriği

Taze veya kurutulmuş olarak tüketebileceğiniz mürdüm eriği içerisinde en az 20 vitamin ve mineral bulunmaktadır. Lif oranı oldukça yüksek olan mürdüm eriği sindirim sistemini düzenler, kabızlık için faydalıdır.

Çilek

Su ve lif içeriği yüksek, C vitamini deposu olan çileğin zayıflama diyetlerinde olumlu etkisi vardır. Çilek, sindirim sistemini düzenler, kabızlık için faydalıdır. Ayrıca adiponektin hormonunun salınımını artırarak yağ yakımını hızlandırabilmektedir.

Kiraz 

A, B1, B2, B5 ve bol miktarda C vitamini, demir, çinko, magnezyum, sodyum, fosfor, potasyum ve kalsiyum bulunan kirazın meyvesi ve sapları kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Kiraz sapından yapacağınız çay idrar sökücü ve ödemlerin atılmasına yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı kilo vermeye yardımcıdır. 

100 gram kiraz ortalama 60 kalori içermektedir.  1 dilim beyaz ekmeğin ise,  80-90 kalori olduğunu düşünürsek, özellikle kilo vermeye çalışırken lezzetli atıştırmalık seçenekleri arasında kirazı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Patlıcan

Patlıcan lifli bir sebzedir. İçeriğindeki lifler sayesinde hazımsızlığa iyi geldiğini bağırsakları da iyi çalıştırmaktadır.

Patlıcan, zayıflamaya yardım eder. Düşük kalori içeriği nedeniyle kilo aldırmaz. Tabi ki yağda kızartılmadığı sürece… Patlıcanı kızartmadan neler yapabiliriz? Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz… 

Karpuz

Karpuz  %92’ oranında  sudan oluşmaktadır. Yaz aylarında mükemmel bir serinletici olan karpuz, tam bir A vitamini deposudur. Karpuz, antioksidan özelliği göstermektedir.

Lifli yapısı sayesinde tokluk hissi yaratıyor, sindirim sistemimizin çalışmasını destekliyor. Böbrekleri çalıştırarak, vücuttaki üre ve ürat tuzlarını vücuttan dışarı atmada yardımcı oluyor. Karpuz, yağ yakıcı özelliği ile bünyede bulunan fazla yağı yakarak, kilo vermeyi sağlamaktadır.

Diyet için aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz…

Düz Bir Karın İçin Neler Yemeli
Kilonuzu Sabit Tutmak İçin Neler Yapmalısınız
Salatalığı Mutfağınızdan Eksik Etmemek İçin 12 Neden
Göbek Yağlarından Kurtaran Reçete
Kabaklı Yoğurt Soslu Marul Salatası
Kıymalı Sandal Sefası
Pirinçli Yoğurtlu Kabak Salatası
Kabaklı Yaz Zeytinyağlısı
Zeytinyağlı Patatesli Patlıcan Dizmesi
Közlenmiş Patlıcan Kavurması
Patlıcan Paçası

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir