Hamilelikte Sigaranın 10 ZararıHamilelikte Sigaranın 10 Zararı

Sigara tüketimi ve sigaraya bağlı hastalıklar dünyada önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır.  Sigara bağımlılığı olan kadınların % 60-70’i hamilelikleri sürecinde de sigara tüketmeye devam ediyor.

Sigaranın içerdiği zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli birçok madde üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana geçer. Hamilelik esnasında göbek kordonu yoluyla anne bebek kanı alışveriş halindedir.  Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli maddeler bu alışverişte bebeğe direkt geçer. Bu sebepten hamilelikte sigara tüketimi bebek ve hamilelik üzerine son derece olumsuz etkilere sebep oluyor…

Sigarada bulunan Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajandır. Rahme giden kan akımını azaltır. Karbonmonoksit ise hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabilir, ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Anne kanında oksijen azalınca bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin maddeleri de azalacaktır.

Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Yakut hamilelikte sigara içmenin bebek üzerindeki en önemli 10 zararını şöyle belirtti….

1 .  Erken doğum eylemine neden olur. Zamanında gebelik haftası 38 – 40 hafta olarak kabul edilir. 38 haftadan çok daha önce doğumun gerçekleşmesine neden olur.

2.  Doğum eylemi esnasında açılması gereken su kesesinin olması gereken zamandan çok önce açılması, bebeğin gelişimini tamamlamadan doğum yoluna girmesine neden olur.

3.  Sigara bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olarak, anne karnında bebeğin gelişiminin geri kalmasına neden olur.

4.   Bebeğin anne rahminde ani ölmesine neden olur.

5.   Tansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması, vücutta aşırı ödem, görme bulanıklığı ile giden gebelik zehirlenmesine yol açmaktadır. Hem anne hem de bebeğin hayati riski söz konusudur.

6.  Nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi ile gebedeki tansiyon yükselmesiyle hipertansiyon oluşumuna sebep olmaktadır. Bu durumda bebeğin beslenmesi üzerine olumsuz etki yapacaktır.

7.   Dekolman Plasenta; plasentanın erken ayrılmasıdır. Normal şartlarda doğum eylemi esnasında bebeğin doğumunu takiben plasenta ayrılır. Dekolman plasentada ise bebek anne rahminde iken plasentanın zamansız ayrılması ve tehlikeli boyutlarda kanamanın olmasıdır.

8.   Doğum sonrası bebekte solunum sorunu oluşur. Özellikle erken doğmuş prematür bebeklerde daha sık görülmektedir.

9.   Lohusalık döneminde süt miktarının azalmasına neden olmaktadır.

10.  Yine lohusalık döneminde sütün C vitamini seviyesinde ve besleyici etkisinin azalmasında rol oynamaktadır.

olarak, anne karnında bebeğin gelişiminin geri kalmasına neden olmasıdır.

Hamile bayanların sigarayı bırakması dileğiyle…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir