Astımdan Koruyan Beslenme TipiUzmanlar sağlıklı ve uzun yaşam için Akdeniz tipi beslenmeyi öneriyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda, Akdeniz tipi  beslenme şekli ile beslenen anne adaylarının bebeklerinde ve bu tip beslenme ile büyüyen çocuklarda, alerji ve astımın daha az görüldüğü ortaya çıktı.

Akdeniz tipi beslenme modern yaşamda maruz kaldığımız kimyasalların hasarından koruyacak antioksidanları bol miktarda içermektedir.

Bitkisel gıdaların ağırlıkta olduğu Akdeniz tipi beslenmede taze meyve, sebze, tam tahıllar, kuru yemişler ve baklagiller bol tüketilmektedir. Bitkisel gıdaların antioksidan içeriği, hayvansal gıdalara oranla daha yüksektir. Ayrıca bu gıdalar vücutta yakılıp enerjiye çevrilirken doku hasarına neden olan daha az atık madde üretirler. Bu unsur Akdeniz tipi beslenmenin temel taşıdır.

Sağlığa Giden Yol: Akdeniz Tipi Beslenme

Akdenizlilere has beslenmenin yaşam uzatıcı temel taşlarından biri balıktır.

Balık, en az atık madde üreten hayvansal et olması ve dokuları tamir edici omega 3 yağ asidi içermesi nedeniyle daha çok tüketilmesi gerekmektedir. Tüketilen balıkların açık deniz balığı olmasına dikkat edilmelidir.

Akdeniz beslenemenin ikinci önemli maddesi, Süt ve süt ürünleridir. Bu beslenme şekli kapsamında gün aşırı tüketilmektedir.   Süt yerine peynir ve yoğurt daha çok tercih edilmektedir” diye konuştu.

Kırmızı Yerine Beyazı Tercih Edin.

Akdeniz tipi beslenmede haftada 3-4 kez balık ve tavuk eti tüketilmektedir.  Kırmızı etin haftada bir kez veya daha az tüketilmelidir.  Hayvansal etler içinde kırmızı etin vücutta yakılırken daha fazla atık madde oluşturmaktadır. Uzmanlar, çocuklarda demir, çinko, kalsiyum gibi mineraller için hayvansal gıdalara yüklenmek yerine bitkisel kaynaklardan yararlanılmasının yerinde olacağını belirtmektedirler.

Kırmızı etin az tüketilmesinin Akdeniz tipi beslenmenin alerji ve astımı önleyici etkileri içinde yer aldığını vurgulayan uzmanlar; son yıllarda yapılan araştırmalarda Akdeniz tipi beslenen anne adaylarının bebeklerinde alerji ve astımın daha az görüldüğü, çocuk doğduktan sonra da bu tip beslenmeye devam edilmesi halinde ileride alerji ve astım gelişiminin daha az olduğu gözlendiklerini dile getiriyorlar.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Kadınlar İçin Gerekli 13 Vitamin Nelerdir

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir