Kuzu Etli Ramazan ŞöleniKuzu Etli Ramazan Şöleni

Oktay Usta’nın Ramazana özel tariflerinden Kuzu Etli Ramazan Şöleni… Pirinç, et ve sebzeler ile yapılan davetlere özel bir tarif…

MALZEME LİSTESİ:

500 gr. kuzu eti
1 soğan
2 dal defne yaprağı
1 tatlı k. tane karabiber
sıvıyağ
tuz
su

PİLAVI İÇİN:

3 su b. pirinç
2 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
tuz
su

KAT ARALARI İÇİN:

3 patates
1 patlıcan
1 kabak

SERVİSİ İÇİN:

yoğurt
yeşillik
kırmızı biber

HAZIRLANIŞI:

Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve eti soteliyoruz. Et suyunu çekince, soğanı ilave ediyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz. Tane karabiber, defne yaprağı atıyoruz. Sıcak suyunu veriyoruz ve kapağını kapatarak pişiriyoruz. Pişmesine yakın tuzunu atıyoruz.

Patatesleri soyuyoruz ve yuvarlak dilimliyoruz. Patlıcanı alacalı soyup dilimliyoruz. Kabağı da yuvarlak dilimliyoruz. Hepsini sırayla kızartıyoruz. Kağıt havlu üzerine alıyoruz.

Pilavı için, pilav tenceresine sıvıyağ döküp iyice yıkanmış pirinci kavuruyoruz. Tereyağını ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu atıyoruz. Sıcak suyunu döküyoruz ve kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.

Büyük bir kaseyi su ve sıvıyağ karışımıyla ıslatıyoruz. Fazlasını döküyoruz. Kasenin zeminine pişirdiğimiz etin yarını koyuyoruz. Üzerine biraz pilav koyuyoruz. Üstüne bir sıra patlıcan, kabak ve patates kızartması diziyoruz. Üzerine pilav koyuyoruz. Kalan eti koyuyoruz.

Üstüne tekrar pilav koyuyoruz. Onun üstüne de tekrar kızartma diziyoruz. Kalan pilavı üzerine döküp spatulayla düzeltiyoruz. Servis tabağına kaseyi ters çeviriyoruz.

Kaseyi kaldırmadan önce kenarlarına yeşillik ve kırmızı biberi doğrayarak hazırladığımız salatayı koyuyoruz. Tabağın iki kenarına çırpılmış yoğurt döküyoruz. Kaseyi kaldırarak servis ediyoruz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir