Kazım Koyuncu UnutulmadıKazım Koyuncu Unutulmadı

Karadeniz’in çıkardığı en önemli değerler arasında yer alan Kazım Koyuncu  33 yaşında yakalandığı akciğer kanseri  nedeniyle 25 Haziran 2005’te genç yaşta hayata veda etti.

 Karadenizli rock şarkıcısı Kazım Koyuncu, ölümünün 9’uncu yılında Kartal’da düzenlenen etkinlikle anıldı. Anma etkinliğinde yüzlerce Kartallı, Kazım Koyuncu için Ankara Caddesinde bir araya geldi. Kazım Koyuncu’nun posterlerini taşıyan Kartallılar, Koyuncu’nun şarkıları eşliğinde Ankara Caddesi’nde yürüdü.

Koyuncu’nun dillerden düşmeyen ‘Dido nana’ şarkısıyla Ankara Caddesi’nden Kartal Meydanı’nda hazırlanmış konser alanına gelen yüzlerce Kartallı, Agon Halk Dansları Topluluğu’nun horon gösterisini izledi. Ardından Kartallı sanatçılardan oluşan ‘Yerçekimi Grubu’ sahne aldı. Grup, Kazım Koyuncu’nun unutulmayan şarkıları olan ‘Dido nana, Tsira, Gidiyorum, Hayde, Hey gidi, Denizde karartı ve Sevdiğin böyle ağlar’ adlı şarkılarını seslendirdi.

Yerçekimi’nin konserinin ardından ‘Irmağın Kıyısında’ adlı Karadeniz müzik grubunun, kemençe ve gitar eşliğinde Kazım Koyuncu’nun Karadeniz türkülerini seslendirmesiyle anma programı sona erdi.

KAZIM KOYUNCU KİMDİR?

Kazım Koyuncu, Artvin’in Hopa ilçesinde, 7 Kasım 1971 tarihinde doğdu. Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başladı. Çocukluğu, üstadım dediği ‘Kemençeci Yaşar’ lakabı ile tanınan Yaşar Turna’nın yanında türkü dinleyerek geçti. İstanbul’a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandı, bilahare ayrıldı. 20 yaşındayken 1992’de Ali Elver’le “Dinmeyen” adlı özgün müzik grubunu kurdu ve profesyonel müzik yapmaya başladı. Kazım Koyuncu, akciğer kanseri nedeniyle 25 Haziran 2005’te 33 yaşında hayatını kaybetti.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir