Kaliteli Ve Rahat Bir Uyku İçin Neler YapılmalıKaliteli Ve Rahat Uyku İçin Neler YapılmalıGece rahat, huzurlu ve kaliteli uyku güne dinç başlamanızı ve daha enerjik bir gün geçirmenizi sağlar. Düzensiz ve huzursuz uyunan uyku, uyku bozuklukları neden olur. 

 

 

Uyku bozukluğu beraberinde solunum düzensizliklerine sebep olarak, uyku bozukluğu yaşayan kişilerin  gece boyunca bazen kısmi bazen de tamamen uyanmalarına neden olmaktadır. Bu sorunda uykunun kalitesini bozmaktadır.  Kalitesiz bir uyku işte verimi düşürür, konsantrasyonu bozar, hatta kilo bile alımına bile neden olmaktadır.

Peki kaliteli ve rahat uyku için neler yapmak gerekir? 

1- Akşam yemekte yağlı, kızartmalı ve baharatlı yemeklerden kaçının.  Çünkü akşam yemeklerinde yenilen yağlı, kızartmalı ve baharatlı yiyecekler reflüye de yol açabileceklerinden  uykuya dalmayı güçleştirip uyku kalitesini bozacaktır.

2- Yemeğinizi yatmadan en az 3 saat önce yiyin. Midenin boşalmasına izin vermek, yatınca solunumun ve kalp üstünde basınç oluşmasını azaltmak için gereklidir.

3- Alkolden kaçınılmalıdır. Eğer alkol alırsanız, yatmadan en az dört saat önce alkol alımı kesilmelidir. Aşırı alkol solunumu baskılar ve uykuda solunum durmalarının sıklığını ve ağırlığını artırır.

4- Yatmadan önce bazı ilaçları kullanmayın. Uyku ilaçları, kas gevşetici, anksiyete önleyici, ağrı kesici gibi ilaçlar, üst solunum yolu kaslarında gevşemeye yol açıp hava yolu tıkanmasına neden olabilirler. Bu sebepten uyku bozukluğu yaşanmaktadır.

5 – Sigaradan uzak durun. Sigaranın neden olduğu tahrişin, horlama ve apne ağırlığını arttırdığı düşünülür. Sigaranın bırakılması uykuda solunumun düzelmesinde çok yardımcı olacaktır.

6 –  Fazla kilonuz varsa, kilo verin. Fazla kilolardan kurtulduğunuz zaman uyku sırasındaki solunum düzelecek ve uyku daha dinlendirici olacak, gündüz sersemlik ve uykululuk hali azalacaktır.

7 – Sırt üstü yatmayın. Sırt üstü yatmak boyun ve boğazdaki yumuşak dokuların arkaya doğru kaymasına ve bunun sonucu olarak hava yolunun daralmasına ya da tam tıkanmasına yol açar. Sırta yerleştirilecek yastıkçıklar ya da pijamanın arkasına dikilecek bir cebe yerleştirilen tenis topu hastanın sırt üstü yatmasını engelleyebilir. Mümkün olduğunca cenin pozisyonunda yatın.

8 – Sıcak ortamı sevmiyorsanız, yatak odalarında klima kullanın. Kontrollü ve dikkatli klimalar uyku kalitesini arttırır ve hastalıklara yol açmaz. Ancak klimanın  filtrelerinin  sık temizlenmesine dikkat edilmelidir.

9 – Pamuklu kumaş hava akımına izin verdiği için nevresim takımları mutlaka pamuklu olmalı. Pamuklu kumaş hava akımına izin veren bir madde olması sebebiyle tercih edilmektedir.

10 – Uykulu hissettiğinizde yatağa girin.

11 – Yatmadan önce cep telefonu ve tabletleri kapatın. Cep telefonu ve tabletlerin yaydığı mavi ışığa maruz kalmayın.

⇔ Uyku Öncesi Mavi Işığa Maruz Kalmayın! ⇔

12 – Rahat uyku uyuyabilmek için, yatmadan 1 saat kadar önce duş alabilirsiniz.

13- Yatmadan önce içeceğiniz bir bardak süt rahat uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

14 – Yatmadan önce kitap okuyun.Yatmadan önce kitap okumak, gevşeme sağlayacağı için uykunun gelmesine yardımcı olur.

15 – Rahat ve ortopedik yastık seçin. Özellikle yaşlılar eklem problemleri olanlar, artrozu bulunanlar kalp ve akciğer hastalığı olanların vücuda destek sağlayan rahat yatak ve yastıklarla yatmaları uyku kalitesini arttırır. Kemik, kas ve eklem hastalığı olanların ortopedik yatak ve yastık kullanması gerekir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir